Rusya Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Rus ordusunun 22-28 Haziran'da Rusya-Ukrayna Savaşı'ndaki faaliyetleri hakkında bilgi verildi.

Son konusu tarihlerde Ukrayna'daki askeri unsurlara yönelik yüksek hassasiyetli silah ve insansız hava araçları (İHA) ile 17 saldırı düzenlendiği kaydedilen açıklamada, bu saldırılarda elektrik tesisleri, askeri havaalanlarının altyapısı, Batı üretimli silahların lojistik merkezleri, insansız hava ve deniz araçlarının üretim ve saklama atölyeleri, Ukraynalı askerler ve yabancı paralı askerlerin geçici konuşlanma merkezlerinin vurulduğu belirtildi.

Açıklamada, "Güney Kuvvetleri Grubu'na bağlı birlikler, aktif eylemleri sonucunda Donetsk Halk Cumhuriyeti'nin Razdolovka yerleşim birimini kurtardı ve avantajlı pozisyonlar elde etti." ifadesine yer verildi.

"56 UKRAYNALI ASKER TESLİM OLDU"

Son bir haftada Ukrayna ordusuna ait 2 adet "Mig-29" tipi savaş uçağı ve 589 İHA'nın vurulduğu aktarılan açıklamada, 56 Ukraynalı askerin teslim olduğu aktarıldı.

Açıklamada şunlar kaydedildi:

"Askeri operasyonun başlangıcından bu yana Ukrayna ordusuna ait 615 uçak, 276 helikopter, 26 bin 777 İHA, 533 hava savunma füze sistemi, 16 bin 446 tank ve zırhlı araç, 1357 çok namlulu roketatar, 11 bin 20 obüs ve havan topu ile 23 bin 49 özel askeri araç imha edildi."

DNİPRO KENTİNDE SALDIRI

Ukrayna İçişleri Bakanı İgor Klimenko, sosyal medya hesabından yaptığı yazılı açıklamada, Rus ordusunun Dnipro'daki yüksek katlı bir binaya füze saldırısı gerçekleştirdiğini duyurdu.

Akşam saatlerinde yapılan saldırı nedeniyle bir kişinin öldüğünü, 5 kişinin yaralandığını aktaran Klimenko, "Maalesef daha fazla mağdur olabilir." ifadesini kullandı.

ZELENSKİY'DEN YARDIM ÇAĞRISI

Öte yandan Dnipro'daki saldırı hakkında açıklama yapan Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, "Dnipro'da Rus füzesi bir konuta isabet etti. Dört kat çöktü." ifadesine yer verdi.

Müttefik olduğu ülkelerden bir kez daha hava savunma sistemi tedariki konusunda destek talep eden Zelenskiy, Rus saldırılarının sadece yeterli savunma sistemiyle durdurulmasının mümkün olabileceğini kaydetti.

Dnipro'da saldırıya uğrayan binanın enkazında arama kurtarma çalışmaları devam ediyor.