İdil Nehri ve Aral Dağları arasında kalan ve Rusya'ya bağlı federal bir cumhuriyet olan Başkurdistan'da halk ayaklandı... 

Bunun sebebi ise bölgenin tanınan insan hakları aktivistlerinden Fail Alsynov'un dört yıl hapis cezasına çarptırılması. 

Mahkeme bugün Alsynov hakkında kararını verirken aktivisti etnik nefreti körükleme suçundan mahkum etti. 

Kararın verilmesinin ardından Alsynov'un destekçileri ile polis arasında arbede yaşandı. Polis gözyaşartıcı gaz ile müdahale ederken polis birçok eylemciyi gözaltın aldı. Resmi olarak kaç eylemcinin gözaltına alındığına dair bir açıklama yapılmadı.

Alsynov, 2023'ün Nisan ayında Rusya'nın güneyindeki Ural dağlarında, Avrupa ve Asya arasındaki sınıra yakın bir bölgede yer alan Başkurdistan'da altın madeni çıkarma planları üzerine düzenlenen bir protestoda yaptığı konuşmada göçmen işçilere hakaret etmekle suçlandı.

Destekçileri kendisine karşı açılan davanın, birkaç yıl önce aktivistlerin yerel halkın kutsal bir yer olarak kabul ettiği bir tepede soda madeni çıkarma planlarını başarıyla engellediği protestolarda oynadığı rolün intikamının geciktirildiğini söyledi.

Alsynov, "Beni desteklemeye gelen herkese çok teşekkür ederim. Bunu asla unutmayacağım. Suçumu kabul etmiyorum. Her zaman adalet için, halkım için, cumhuriyetim için mücadele ettim dedi.

Petrol üretiminin yoğun olduğu bölgede yaşanan eylem dikkat çekti. Zira Rusya'da yetkililer bu tür izinsiz eylemlere sert müdahale ederek bastırıyor ve çok sayıda insanı gözaltın alıyor.