Rus yetkililer, Kasım ayında Yüksek Mahkeme'nin LGBT (lezbiyen, gay, biseksüel ve transseksüel) hareketini "aşırılık yanlısı ideoloji" olarak tanımlama kararının ardından seks partilerini hedef almaya başladı.

BBC Rusça Servisi'nin haberine göre, son aylarda Rusya'nın farklı bölgelerinde halka açık ve özel seks temalı partilere yönelik en az 6 polis baskını yapıldı. Bazı partilerin LGBT topluluğu ile hiçbir bağlantısı yoktu.

Şubat ayında Rus polisi, başkent Moskova'nın 1500 kilometre doğusundaki Yekaterinburg kentinde, katılımcıların kimliklerini gizlemek için kar maskesi taktığı "Blue Velvet" adlı seks temalı bir partinin yapıldığı bir gece kulübüne baskın düzenledi. Partinin organizatörleri, baskına en az 50 polisin katıldığını ve bunlardan bazılarının Federal Güvenlik Teşkilatı üyeleri olduğunu söyledi.

Rus yetkililer, 10 yıldan uzun süredir LGBT hareketini "aşırı bir ideoloji" olarak tanımlayan bir dizi yasa ile eşcinselliği yasaklamaya ve LGBT topluluğunun haklarını kısıtlamaya çalışıyor.

Rusya Parlamentosu, Temmuz 2023'te parlamento, 1997'den beri yasal olan cinsiyet değiştirmeyi yasakladı. Kasım ayında da Rusya Yüksek Mahkemesi, LGBT hareketini "aşırılık yanlısı ideoloji" olarak tanımladı.

Rusya'da artık LGBT hareketini desteklemek 10 yıla kadar hapisle cezalandırılabilen bir suç.

MOSKOVA'DAKİ PARTİ TARTIŞMA YARATMIŞTI

Rus yetkililerin seks partilerine yönelik baskıları, Aralık ayında sosyal medya fenomeni ve TV sunucusu Anastasiya Ivleeva'nın doğum günü partisine davetlilerin "neredeyse çıplak" gelmelerini istemesiyle şiddetlendi.

Sosyal medya üzerinden duyurulan partinin konukları arasında, Vladimir Putin'in uzun süreli iş ortağı ve akıl hocası Anatoly Sobchak'ın kızı Kseniya Sobchak'ın yanı sıra pop şarkıcısı Philipp Kirkorov'un da aralarında bulunduğu çok sayıda ünlü vardı.

Pek çok kişi fileli kıyafetler ve dantelli iç çamaşırları tercih ederken, rapçi Vacio'nun cinsel organındaki çorabı gibi kostümler de vardı.

Etkinliğin fotoğrafları birçok kişi arasında öfkeye yol açtı. Rapçi Vacio holiganlık suçlamasıyla 15 gün hapis cezası ve cinsel organı üzerine çorap giydiği için 200 bin ruble (2 bin 154 dolar) para cezasına çarptırıldı. Ivleeva da partiyi organize ettiği için 100 bin ruble (Bin 77 dolar) para cezasına çarptırıldı.

Etkinliğe katılan bazı ünlüler, önceden ayarlanmış medya etkinliklerinin iptal edildiğini ve davalarla tehdit edildiklerini öne sürdü.

Artan baskınlar ve kamuoyu önünde yapılan ayıplamalar, parti organizatörleri arasında da endişeye yol açtı. Şubat ayında, Moskova'daki LGBT toplulukları arasında popüler olan queer tekno partisi Popoff Kitchen ve seks temalı Kinky Party, Rusya'daki tüm etkinliklerini iptal ettiğini duyurdu.

Kinky Party organizatörleri yaptıkları açıklamada, "Bundan sonra seks konusuyla ilgili hiçbir etkinliğe izin verilmeyeceğine dair bir uyarı aldık" dedi.