Ukraynadaki savaş sonrası Türkiye ile Rusya arasında artan ticarette tahsilat sorunları büyüyor. Rusya’dan gelen para transferlerinde aralık ayında başlayan sıkıntılar devam ederken, birçok firmanın ödemesi bankalardan ya geri dönüyor ya da ret yiyor. Para transferi sorunlarının Türkiye’deki ihracatçı firma yaptırım kapsamında olmayan malları satsa da alıcının Avrupa Birliği’nin (AB) yaptırım listesine alınmış olmasından ve Türk bankalarının bilançolarında ruble ile işlemlere ya da Rusya’dan para transferine aracılık yaptığının görünmesini istememesinden kaynaklanıyor.olabileceği belirtiliyor.

FÜZE YA DA SİLAH DEĞİL

Rusya’ya ihracat yapan firmaların yaşadığı tahsilat sorunları Meclis gündemine de taşındı. Özellikle ABD Dışişleri Bakanı Antony J. Blinken’ın son Ankara ziyaretinin (6 Ocak) ardından sorunların giderek büyüdüğünü aktaran CHP Erzincan Milletvekili Mustafa Sarıgül, Ticaret Bakanı Ömer Bolat’ın yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.  “Firmalara bilgi verilmiyor” diyen Sarıgül şunları söyledi: “Bazı bankaların Rusya’dan gelen ödemeleri geri gönderdiği, bazı bankaların transfer işlemi yapmadıkları bilgisi alıyorum. Firmalar zor durumda ve tahsilat yapamazlarsa ihracat da yapamayacaklar. Bu durumda nasıl ayakta kalacaklar. İhracatta ciddi aksamalara yol açan bu sorunla ilgili endişeli bekleyiş var. Bu firmalar Rusya’ya füze ya da silah satmıyor. Ayakkabı, tekstil, makine aksamı satıyorlar. ABD korkusuyla bizim sanayicilerimizi zora sokmayı anlamak mümkün değil. Böyle şirinlikler yaparak ABD’ye yaranamazsınız.

İhracatçı, kalıcı çözüm bekliyor

ABD, 12 Aralık’ta Rusya’ya yönelik ambargonun ihlal edilmesine katkıda bulunduğu gerekçesiyle aralarında Türk, Çin ve Birleşik Arap Emirlikleri vatandaşı yüzlerce kişi ve varlık için yaptırım uygulama kararı aldı. Yaptırımdan etkilenmek istemeyen Türk bankaları ise Rusya’dan para transferlerini önemli ölçüde sınırladı. Transferlerin ocak ayında durma noktasına gelmesi üzerine tekstil, hazır giyim, ayakkabı ve gıdada ihracat bedelleri Emlak Katılım Bankası üzerinden alınmaya başlandı. Diğer sektörler ise bu çözümün yaygınlaştırılmasını bekliyor.