Rusya Soruşturma Komitesi, geçen ay Moskova dışındaki bir konser salonunda gerçekleşen silahlı saldırının Rusya'nın Ukrayna'daki "özel askeri operasyonları" ile bağlantılı olabileceğini açıkladı.

Dünya genelinde Rusya'nın Ukrayna işgali olarak tanımlanan operasyonu Rusya "özel askeri operasyonlar" olarak tanımlıyor.

TASS haber ajansında yer alan habere göre komite, şüpheli saldırganlardan birinin cep telefonunda üzerinde Ukrayna bayrağı bulunan kamuflajlı askerlerin ve Ukrayna'nın posta pulunun fotoğraflarına rastlandığını ve bunların olası bir bağlantının kanıtı olarak değerlendirildiğini söyledi.

22 Kasım gecesi Moskova'daki Crocus City Hall adlı konser salonuna dört silahlı saldırganın düzenlediği saldırıda 144 kişi hayatını kaybederken, 182 kişi de yaralanmıştı. Saldırıyı IŞİD üstlenmişti.

Saldırı, İslamcı militanların 1000'den fazla kişiyi rehin aldıkları 2004'teki Beslan okul saldırısından bu yana Rusya'da meydana gelen en ölümcül saldırı olmuştu.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin saldırı sonrasında yaptığı açıklamada saldırıyı radikal İslamcıların gerçekleştirdiklerini söylemiş fakat saldırganların IŞİD-H ile bağlantılı olup olmadıklarına ilişkin bir açıklamada bulunmamıştı. Putin, saldırgınların Ukrayna'ya kaçmaya çalıştıklarını ifade etmişti.

Putin dün yaptığı açıklamada da "Moskova'daki bu kanlı, berbat terör saldırı için emir verenlerin hedefinin bizim birliğimizi bozmak olduğunu düşünmek için nedenlerimiz var" dedi.

Putin televizyonda yayınlanan açıklamasında "Görünür başka hiçbir hedef yok, hiçbir hedef yok çünkü Rusya İslamcıların düzenlediği terör saldırılarının hedefi olamaz. Biz dinlerarası ve etnik kökenler arası benzeri olmayan bir uyum ve birlik örneği sunan bir ülkeyiz" diye konuştu.