Rusya, Ukrayna'yı işgal ettiğinden beri Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ilk kez Batılı bir gazeteciye konuştu. 

Fox News'ün eski sunucularından olan ve aykırı görüşleri sebebiyle sık sık gündem olup eleştiri oklarını üzerine çeken Tucker Carlson'ın Ukrayna lideri Volodimir Zelenskiy hakkındaki sözleri ise büyük tepki çekti. 

Carlson, Zelenskiy için "Ukraynalı bir p...nk" ifadsini kullanırken, "sıçan gibi" dedi. 

Röportajın başında Putin, üstü kapalı olarak ABD eğitim sistemini ve ABD'lilerin tarih bilgisini küçümserken, röportajın ilk yarım saatinde Rusya'nın tarihini anlattı.

30 DAKİKADA 5 MİLYON GÖRÜNTÜLENME

Birkaç gün önce röportaja ilişkin sosyal medya platformu X'te yaptığı duyuru 100 milyondan fazla görüntülenen ABD’li gazeteci Tucker Carlson, kendi internet sitesinde ve sosyal medya hesaplarında 2 saatlik Putin röportajını yayınladı. Röportaj X'te yayımlandıktan sonra ilk 30 dakikada 5 milyon görüntülenme aldı.

Putin’in röportajda öne çıkan mesajları şöyle:

UKRAYNA SAVAŞI

Ukrayna’daki çatışmayı bu ülkede yaşanan devlet darbesi körükledi. Ukrayna yönetimi savaşı 2014’te başlattı. Bizim amacımız bu savaşı durdurmak. 2022’de savaş başlatmadık, ona son vermeye çalıştık.
Şimdilik (Ukrayna’daki özel askeri operasyonda) hedeflerimize tam olarak ulaşmadık, çünkü bu hedeflerden biri Ukrayna’yı Naziler’den arındırmak. Geçtiğimiz yılın başında İstanbul'da sona ermiş müzakere sürecinde de tartıştığımız sorunlardan biri de buydu.

İSTANBUL'DA NE OLDU?

Bu çok üzücü çünkü Ukrayna'nın söylediği gibi bu husumeti 1.5 yıl önce bitirebilirdik. Fakat İngiltere'nin eski başbakanı Boris Johnson bozdu. Şimdi Bay Johnson nerede? Savaş devam ediyor.

Ukrayna'nın iktidar partisinin başkanı David Arakhamia, İstanbul'da Ruslarla doğrudan yaptığı görüşmelerin ardından anlaşamya ön imzasını attı. Ancak daha sonra Arakhamia tüm dünyaya bu belgeyi imzalamaya hazır olduğumuzu açıkladı. Ancak o zaman başbakan olan Bay Johnson geldi ve bizi bundan vazgeçirdi. 

Ukrayna delegasyonu başkanı tarafından paraflanan devasa belgeyi İstanbul'da hazırladık. İmzasını bazı maddelere atmıştı, hepsine değil. İmzasını attı ve sonra kendisi dedi ki, biz bunu imzalamaya hazırdık ve savaş uzun zaman önce bitmiş olacaktı. On sekiz ay önce. Ancak, Başbakan Johnson geldi, bizimle konuşup vazgeçirdi ve biz de bu şansı kaçırdık. Siz de kaçırdınız. Bir hata yaptınız. Bırakın buna geri dönsünler. Büyük Britanya'nın eski Başbakanı Bay Johnson'ın taleplerine ya da ikna çabalarına boyun eğmeleri ise gülünç görünüyor.

Kiev'den askerlerimizi geri çeker çekmez Ukraynalı müzakerecilerimiz İstanbul'da varılan tüm anlaşmaları derhal çöpe attılar. Ve Amerika Birleşik Devletleri ile Avrupa'daki uydularının yardımıyla uzun süreli bir silahlı çatışmaya hazırlandılar. Durum böyle gelişti ve şimdi de böyle görünüyor.

BARIŞ İHTİMALİ

(Ukrayna ile barış müzakereleri ihtimali ile ilgili soruya) Böyle müzakere süreci yapılıyordu, neredeyse de tamamlanmış noktaya ulaşmıştı. Ancak söylediğim gibi ordu birliklerimizi Kiev çevresinden geri çektiğimizde Ukrayna varmış olduğumuz bütün anlaşmaları çöpe atıp Avrupa ülkeleri ve ABD’nin Rusya’ya karşı zafer kazanana kadar savaşma yönündeki talimatlarına uymaya başladı.

POLONYA'YA SALDIRI OLACAK MI

(Rusya’nın Polonya veya Letonya’ya saldırı ihtimali ile ilgili soruya) Bu senaryo sadece Polonya’nın Rusya’ya saldırması halinde gerçek olabilir. Neden? Çünkü Ne Polonya, ne de Letonya’da bir çıkarımız var. Neyimize gerek bu? Sadece tehditler var. Rusya Ukrayna'daki savaşı genişletmekle ilgilenmiyor. Böyle bir savaş bütün insanlığı yıkımın eşiğine getirir.

YAPTIRIMLAR

ABD’nin uyguladığı yaptırım araçları işe yaramıyor. Kimseye saldırdığımız yok. Ukrayna’daki olaylar nasıl başladı? Devlet darbesi ve Donbass’taki çatışmalarla başladı ve biz insanlarımızı, kendimizi, vatanımız ve geleceğimizi koruyoruz."

TARTIŞMA YARATMIŞTI

ABD’li gazeteci Tucker Carlson’ın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile röportaj yapacağını duyurması tartışmalara neden olmuştu.

Tucker Carlson önceki gün yaptığı açıklamada, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile röportaj yapacağını duyurmuş ve "Amerikalıların dahil oldukları bir savaş hakkında her şeyi bilmeye hakları olduğunu" ifade etmişti. 

Carlson ayrıca Ukrayna Devlet Başkanı Volodmir Zelenski ile de bir röportaj talebinde bulunduklarını belirtti. Carlson, hem Amerika hem de tüm dünya için Rusya- Ukrayna savaşı konusunda gerçekleri aktaracağı bir röportaj yapacağına dikkat çekerek, “Burada Vladimir Putin’i sevdiğimiz için bulunmuyoruz. Burada Amerika halkını sevdiğimiz için buluyoruz” dedi.

RUSYA'NIN NATO'YA KATILMASI

Bill Clinton (Eski ABD Başkanı) henüz başkanken onunla gerçekleştirdiğimiz bir görüşmede kendisine 'Rusya'nın NATO’ya katılma seçeneğini düşünsek olmaz mı?' diye sordum. O da ‘Biliyor musun, ilginç bir soru, bence olur’ cevabını verdi. Ancak biraz sonra onunla akşam yemeğinde buluştuğumuzda bana ‘Biliyor musun, ekibimle konuştum, hayır, şu an itibariyle böyle bir şey mümkün değil’ dedi. ‘Olur’ cevabını verseydi yakınlaşma süreci başlardı ve eninde sonunda partnerlerimizin bu konudaki samimiyetine emin olsaydık bu (Rusya’nın NATO’ya katılması) gerçekleşebilirdi. Ama olmamıştı. Peki, olmamışsa olmamış ne diyelim.

NATO BİZİ KANDIRDI

Moskova'da gerçekleştirilen röportajda Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya'nın Soğuk Savaş'ın sona ermesinin ardından Batı tarafından "kandırıldığını" iddia ederek, saldırgan NATO'nun doğuya doğru genişlemek için beş defa hamle yaptığını söyledi. Putin, "Biz bunların hepsine katlandık. Onları ikna etmeye çalışıyorduk. Lütfen yapmayın diyorduk. Biz artık burjuvayız sizin gibi. Biz piyasa ekonomisiyiz ve Komünist Parti gücü yok. Gelin müzakere edelim dedik" diye devam etti.

GAZETECİNİN SALIVERİLMESİ İÇİN ŞARTLARI SÖYLEDİ

(Tutuklu Wall Street Journal (WSJ) muhabiri Evan Gershkovich ile ilgili soruya) Ancak özel servis kanallarında tartışılan bazı terimler var. Anlaşmaya varılabileceğine inanıyorum. Gershkovich, komplo kurarak gizli şekilde bilgi topladı ve yaptığı tam olarak casusluk.