Kremlin, Rusya'nın başkenti Moskova’da Crocus Belediye Binası'daki bir konser salonunu dün akşam kana bulayan saldırganların yakalandığını duyurdu.

Saldırıda can kaybı 133'e, yaralı sayısı 107'ye yükselirken Moskova'ya 349 kilometre uzaklıkta yer alan Ukrayna sınırına yakın Bryansk bölgesindeki polis kovalamacasında iki kişinin beyaz bir aracın içinde yakalandığı kaydedildi.

Diğer şüphelilerin de bölgedeki ormanlık alanda yakalandığı bildirildi.

Rus istihbarat teşkilatı Federal Güvenlik Servisi (FSB), 4’ü saldırılara doğrudan karışan 11 şüpheliyi gözaltına aldıklarını ve Moskova’ya naklettiklerini duyurdu.

TÜRKİYE'DEN RUSYA'YA GEÇMİŞ

Rus basını, Crocus Belediye Binası'ndaki terör saldırısının şüphelilerinden birinin sorgu görüntülerini yayınlandı. Tacikistan vatandaşı terörist igafesinde Türkiye üzerinden Rusya'ya geçtiğini söyledi. 

Sorgulama videosundaki şüphelinin bir dizi soruya aksanlı Rusçasıyla yanıt verdiği görülüyor. Adam, 4 Mart'ta Türkiye'den uçtuğunu ve saldırıyı para karşılığında gerçekleştirmesi için Telegram aracılığıyla bilinmeyen kişilerden talimat aldığını belirtiyor.

Ayrıca yüzünde kesikler ve morluklar bulunan başka bir adamın da elleri ve ayakları bağlı bir şekilde bir bankta otururken tercüman aracılığıyla sorgulandığı görülüyor.

'UKRAYNA'YA KAÇIYORLARDI'

FSB, teröristlerin Ukrayna sınırına kaçarken yakalandığını ve Ukrayna tarafıyla irtibat halinde olduğunu öne sürdü.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova da Ukrayna'nın, Batı'nın eliyle 10 yıldır Avrupa'da terörizmin yayılmasının merkezi haline dönüştüğünü savundu. Zaharova, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, teröristlerin Ukrayna'da saklanmak istediğini belirterek, "Ukrayna, Batılı liberal rejimlerin eliyle 10 yıl boyunca Avrupa'da terörizmin yayılmasının merkezi haline geldi" ifadesini kullandı. 

'RUS VATANDAŞI DEĞİLLER'

Rusya İçişleri Bakanlığı, gözaltına alınanların hepsinin yabancı uyruklu olduğunu açıkladı. 

Ukrayna Devlet Başkanlığı Danışman Mihail Podolyak ise, "Bu konuda açık konuşalım: Ukrayna'nın bu olaylarla kesinlikle hiçbir ilgisi yok" diyerek Rusya'nın iddiasını "yalan" olarak niteledi.