Ukrayna'yı iki yıl önce işgal eden Rusya, yoğun şekilde devam eden savaşı sona erdirmek için geçen yıl aracılarla ateşkes önerisinde bulunurken, bu ateşkes önerisini ABD'nin reddettiği belirtildi.

Görüşmelere yakın olan üç Rus kaynağın verdiği bilgiye göre, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, kamuoyu önünde ABD'ye sinyaller gönderdikten sonra Arap ülkelerinin de aralarında bulunduğu aracılar üzerinden Ukrayna'da ateşkese hazır olduğu mesajını verdi.

ABD'li bir kaynak, taraflar arasında resmi bir irtibat kurulmadığını ve Ukrayna'nın içinde yer almadığı herhangi bir görüşmede bulunmayacağını söyledi.

Rus kaynaklara göre ara bulucular 2023'te Türkiye'de buluştular. Putin mevcut cephe çizgilerinin korunarak çatışmaların durdurulmasını teklif ederken, Rusya'nın işgal ettiği Ukrayna'ya ait topraklardan çekilmeyeceğini belirtti. 

"GÖRÜŞMELER BAŞARISIZLIKLA SONUÇLANDI" 

Teklif, Kremlin için iki ülkenin ileride barış anlaşmasına varabilmesi için en muhtemel planı oluşturuyordu. Ukrayna ise toprakları içerisinde Rusya'nın kontrolünde olan hiçbir bölgeyi bırakmak istemiyor.

2023 sonu ve 2024 başında gerçekleşen görüşmelerle ilgili bilgi sahibi olan üst düzeydeki bir Rus yetkili, isminin paylaşılmaması koşuluyla Reuters'a yaptığı açıklamada "Amerikalılarla kurulan iletişimlerden bir şey çıkmadı" dedi.

Bir diğer Rus kaynak ise ABD'lilerin ara bulucularla Rusya'ya Ukrayna'nın katılımı olmadan olası bir ateşkes hakkında görüşmeyeceklerini belirttiklerini ve görüşmelerin başarısızlıkla sonuçlandığını söyledi.

Üçüncü Rus kaynak ise "Amerikalılarla her şey bozuldu" dedi ve ABD'lilerin Ukrayna'ya baskı uygulamak istemediklerini ifade etti. 

Reuters'ın yayınladığı haberden kısa bir süre sonra ise Kremlin'den bir açıklama geldi... 

Kremlin sözcüsü Dimitri Peskov, Rusya'nın barış teklifinde bulunduğuna dair iddiaların gerçeği yansıtmadığını söyledi. Peskov, bu yönde bir soruya, "Hayır. Bu doğru değil" dedi.

Reuters'a konuşan Rus kaynaklar, Rusya Devlet Başkanı Putin'in 2023 yılında Moskova'nın Orta Doğu'daki Arap ortakları da dahil olmak üzere aracılar vasıtasıyla Washington'a Ukrayna'da ateşkesi değerlendirmeye hazır olduğuna dair sinyaller gönderdiğini söylemişti.

Üç Rus kaynağa göre aracılar 2023'ün sonlarında Türkiye'de bir araya geldi ve Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan Ocak ayında Putin'in dış politika danışmanı Yuri Ushakov'u telefonla aradı.