Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşta kritik bir eşikten geçildi... Dün gece Ukrayna, Rusya'nın başkenti Moskova'ya drone saldırısı düzenlerken bu sabah Putin karşıtı olan ve aralarında Rusların da yer aldığı silahlı grupların Ukrayna'dan Rusya'ya giriş yaptığı ortaya çıktı. 

Ukrayna'nın saldırılarında iki petrol rafinerisinin yandığı görüntüler ortaya çıktı. 

"Rusya'nın Özgürlüğü Lejyonu" isimli muhalif grup, askerlerin Rus topraklarına girdiği görüntüleri paylaştı. Aralarında Rus ordusundan ayrılan Rusların da yer aldığı isimlerin yer aldığı grup Ukrayna ordusuyla doğrudan bağlantı içerisinde. 

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e karşı olan aşırı sağcı Rusya Gönüllüler Gücü ve bünyesinde Rus vatandaşlarının da olduğu Siberya Müfrezesi'nin de operasyona katıldığı aktarıldı. 

Alman Bild gazetesi bu iki grubun daha önce de Rus topraklarına saldırdığına dikkat çekerken bu sefer tankların ülkeye giriş yaptığını iddia etti. Rusya Özgürlük Lejyonu'nun resmi Telegram hesabından yapılan paylaşımda, "Tanklar çamurdan korkmuyor. Biz sınırı geçtik" denildi. 

Grubun sözcüsü ise, "Biz Rusya'yı Putin'den kurtarmak istiyoruz ve bu hayalimizin gerçek olması için çok sıkı çalışıyoruz. BU ülkeyi rejimden santim santim geri alacağız" dedi. Öte yandan Rus askeri uzmanı Ian Matveev, eski adıyla Twitter olarak bilinen sosyal medya platformu X'te yaptığı açıklamada muhalif güçlerin Kursk ve Belgorod bölgelerine giriş yaptığını aktardı.

RUSYA'DAN AÇIKLAMA GELDİ

Rusya Savunma Bakanlığı, Ukrayna topraklarından sızıntının engellendiğini ve geri çekilen Ukrayna güçlerinin büyük kayıplar verdiğini ifade etti. Açıklamada, Rusya'nın ülkedeki bazı bölgeleri hedef almayı planlayan Ukraynalı grupları füze ve hava saldırılarıyla geri çekilmeye zorladığı kaydedildi.

Savunma Bakanlığı ayrıca Ukrayna’nın gece Rusya topraklarına 25 insansız hava aracıyla (İHA) saldırı girişiminde bulunduğunu duyurdu. 

Rus hava savunma sistemlerinin saldırılara karşı koyduğu belirtilen açıklamada, Moskova bölgesinde 2, Leningrad bölgesinde 1, Belgorod bölgesinde 7, Kursk bölgesinde 11, Bryansk bölgesinde 1, Tula bölgesinde 1 ve Oryol bölgesinde 2 İHA'nın imha edildiği kaydedildi.