Rusya Savunma Bakanlığı, içerisinde 65 Ukraynalı askeri esirin de bulunduğu İl-76 tipi uçağın Belgorod bölgesinde düştüğünü açıkladı.

RIA haber ajansı, Ukrayna ile esir takası için götürülen kişilerin yanı sıra 6 kişilik mürettebat ve 3 görevlinin de bulunduğu uçağın düşme nedenine dair bilgi vermedi. Sosyal medyada paylaşılan görüntülerde uçağın düşerek patladığı görülüyor. 

Uçaktaki 74 kişinin tamamının öldüğü bildirilirken Rusya olayla ilgili soruşturma başlattı.

UKRAYNA MI VURDU?

Eski bir general olan Rus milletvekili Andrey Kartapolov uçağın üç füzeyle vurulduğunu öne sürdü. Kartapolov, "Ukrayna yönetimi yaklaşan değişimin farkındaydı ve esirlerin nasıl teslim edileceği konusunda bilgilendirildi. Ancak İl-76 uçağı, Almanya'da üretilen IRIS T veya Patriot uçaksavar füze sisteminden gelen üç füzeyle düşürüldü. Uzmanlar bunu çözecek" ifadelerini kullandı. 

Rusya Dışileri Bakanlığı ise Ukrayna'nın kendi askerlerini öldürdüğünü belirterek olayı "barbarca bir saldırı" diye niteledi.

BBC'nin haberine göre Ukraynalı yetkililer ise, uçağın kendi güçlerince vurulduğunu duyurdu ve uçakta S-300 füze savunma sistemi bulunduğunu öne sürdü.

Rusya-Ukrayna sınırındaki Belgorod son dönemde sık sık Kiev'in hava saldırılarına sahne oluyor. Geçen ay kente düzenlenen füze saldırısında 25 kişi ölmüştü.