Rusya Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Lavrov ve Şukri, Fas'ın Marakeş kentinde düzenlenen 6. Rus-Arap İşbirliği Forumu toplantıları çerçevesinde ikili görüşme gerçekleştirdi.

Görüşmede Gazze Şeridi'ndeki durumun ve bölgede yaşanan insani felaketin ele alındığı belirtildi.

İki bakan, mümkün olan en kısa sürede ateşkesin sağlanması ve uluslararası hukuk, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) ve Genel Kurul kararlarına dayalı müzakerelere geçilmesinin zorunluluğuna işaret etti.

Lavrov ve Şukri, bölgedeki çatışmaya barışçıl bir çözüm bulunabilmesi için, Filistin halkının 1967 sınırları içerisinde egemen bir devlet kurma yönündeki meşru hakkının hayata geçirilmesinin zorunlu olduğunu vurguladı.

Lavrov'un görüşmede Gazze Şeridi'ndeki Rus vatandaşlarının tahliye edilmesindeki yardımlarından dolayı Mısır yönetimine teşekkür ettiği belirtildi.

"FİLİSTİN İÇİN BMGK KARARININ UYGULANMASI GEREKİYOR"

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, Fas Dışişleri Bakanı Nasır Burita ve Arap Birliği Genel Sekreter Yardımcısı Hüssam Zeki ile Fas'ın Marakeş kentinde yapılan Rus-Arap İşbirliği Forumu'nun ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Toplantıda konuşan Lavrov, Gazze Şeridi'ndeki durumun kötüleştiğini belirterek, "Her türlü terör eyleminin kınanması gerektiği yönündeki pozisyonumuzu yineledik. Bunun yanı sıra bu tür eylemlere, sivilleri toplu şekilde cezalandırma ve uluslararası insancıl hukuku ihlal edecek şekilde gücü kullanma yöntemleriyle yanıt verilmesinin kabul edilemez olduğunu düşünüyoruz." diye konuştu.

Gazze'de sürdürülebilir ateşkesin sağlanması ve insani yardımın sağlanmasının önemine işaret eden Lavrov, "Gazze halkı, abluka sonucu oluşan ağır insani durumdan ve devam eden çatışmalardan acı çekiyor." dedi.

Lavrov, BMGK'nin en kısa zamanda Gazze'deki durumla ilgili gerekli kararları kabul edeceği umudunu paylaştı.

Filistin devletinin oluşturulması önemini vurgulayan Lavrov, "Orta Doğu'daki kriz, Filistin devletinin oluşturulması ile ilgili sorunu ağırlaştırdı. Bu sorunun en kısa sürede çözülmesi gerektiği konusunda hemfikiriz. Aksi taktirde şiddet devam edecek. Ortak çabalarla çatışmaları durdurduktan ve insani sorunları çözdükten hemen sonra Filistin devletinin kurulmasına ilişkin BMGK kararının derhal uygulanması gerekiyor." ifadelerini kullandı.