Rusya-Ukrayna savaşının ardından Rusya'yı terk eden şirketlerin uğradıkları zarar 100 milyar doları aştı.

Reuters'ın şirket dosyaları ve beyanları üzerinde yaptığı bir analiz, 2022'de Ukrayna savaşının başlamasından bu yana Rusya'dan kurumsal kaçışın yabancı şirketlere 107 milyar dolardan fazla kayba neden olduğunu gösterdi.

Yale School of Management tarafından yapılan analize göre, yüzlerce şirket hala faaliyette olmasına ya da işlerini askıya almasına rağmen, yaklaşık 1000 şirket Rusya'dan çıktı.

Moskova yabancı varlıkları alırken en az yüzde 50 indirim talep ediyor ve çıkış koşullarını giderek sıkılaştırarak genellikle bir düşük ücretleri kabul ediyor.

ŞİRKETLER MİLYARLARCA DOLAR ZARAR EDEREK ÇEKİLDİ

Bu yıl şimdiye kadar Shell, HSBC, Polymetal International ve Yandex'e ait varlıkların toplamda yaklaşık 10 milyar dolar tutarında ve yüzde 90'a varan indirimlerle satıldığı açıklandı. Geçen hafta Danone de Rusya'daki varlıklarını elden çıkarmak için düzenleyici onayı aldı ve toplam 1,3 milyar dolar zarar ettiğini açıkladı.

Moskova halihazırda Fortum, Carlsberg, ONVO, ve Uniper gibi birçok Batılı şirkete ait varlıkların geçici kontrolünü ele geçirmiş durumda.

Rusya'nın devlet haber ajansı RIA, Moskova'nın misilleme yapması halinde Batı'nın en az 288 milyar dolar değerinde varlık ve yatırım kaybedeceğini hesapladı.

Öte yandan, pek çok şirket de Rusya'yı tamamen terk etmekten kaçındı. Rusya'da halen faaliyet gösteren ya da iş yapan şirketler arasında , Pepsi, Nestle, Unilever yer alıyor.

'PUTİN BASKIYI ARTIRABİLİR'

Küresel risk danışmanlık şirketi S-RM'nin Avrupa, Orta Doğu ve Afrika (EMEA) Bölgesi Kurumsal İstihbarat Başkanı Ian Massey, "Savaş Batı'nın askeri yardımlarının azaldığı bir ortamda devam ettikçe ve Batı'nın yaptırım rejimlerinin ayrıntı düzeyi arttıkça, hâlâ Rusya'dan çıkmayı hedefleyen şirketler muhtemelen daha fazla zorlukla karşılaşacak ve daha büyük zararları kabul etmek zorunda kalacaklardır" dedi.

Massey, ezici bir zaferle yeniden seçilmeyi garantileyen Devlet Başkanı Vladimir Putin'in, ek varlıklara el koyma ve siyasi baskı da dahil olmak gibi yetkilere de sahip olduğunu sözlerine ekledi.