Birleşmiş Milletler Uluslararası Uyuşturucu ve Suç Ofisi (UNODC) "2023 Küresel Cinayet Çalışması" raporuna göre, cinayet nedeniyle hayatını kaybeden kişilerin sayısı, silahlı çatışma ve terör nedeniyle ölenlerin toplamından daha yüksek.

Raporda, 2021'de dünya genelinde çeşitli nedenlerle saatte 52 kişinin cinayet sonucu öldüğü aktarıldı.

ORGANİZE SUÇUN PAYI YÜZDE 22

Raporda, kasıtlı adam öldürmelerin yüzde 22'sine organize suç oluşumlarının yol açtığı, ABD'de bu oranın yüzde 50 seviyesinde olduğu, bu ülkede kullanılan cinayet aletlerinin yüzde 75'ini ateşli silahların oluşturduğu ifade edildi.

CİNAYET ZANLILARININ YÜZDE 90’I ERKEK

Dünya genelinde tüm cinayet kurbanlarının yüzde 81'ini ve zanlıların da yüzde 90'ını erkeklerin oluşturduğuna işaret edilen çalışmada, her ne kadar toplam cinayet kurbanlarının yüzde 19'unu kadınlar oluştursa da aile içi cinayetlerin yüzde 54'ünde, eş cinayetlerinin ise yüzde 66'sında kurbanın kadın olduğu belirtildi.

71 BİN 600 ÇOCUK ÖLDÜ

Çalışmada, 2021'de küresel cinayet kurbanlarının yüzde 15'ini çocukların oluşturduğu, bunun 71 bin 600 çocuk anlamına geldiği vurgulandı.

UNODC Başkanı Ghada Fathi Waly, rapora ilişkin yaptığı değerlendirmede, "Her yıl binlerce insanın cinayete kurban gittiğine tanık oluyoruz. Bu da BM'nin Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerinden 2030 yılına kadar şiddetin her türünü önemli ölçüde azaltma vaadini yerine getirmedeki kolektif başarısızlığımızın üzücü bir hatırlatıcısıdır" ifadesini kullandı.