Bloomberg, IC Holding'in İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı'na ortak olmak üzere havalimanı işletmesinin tüm hisselerine sahip olan Malaysia Airports Holdings Berhad (MAHB) ile görüştüğünü yazdı.

Konuya yakın kaynaklara dayandırılan habere göre, görüşmeler henüz ilk aşamada ve anlaşma yapılmış değil. 

MAHB yetkilileri, IC Holding ile stratejik işbirliğine girmekte olduklarını söyledi.

Ocak-kasım döneminde yıllık yüzde 21'lik artışla 34 milyon yolcuya hizmet veren İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı'nın yılan hikayesine dönen ikinci pisti dün düzenlenen törenle hizmete açılmıştı. 

Sabiha Gökçen, yolcu sayısına göre İstanbul Havalimanı ve Antalya Havalimanı'nın ardından Türkiye'de üçüncü sırada bulunuyor.

İmrahim Çeçen'in yönetim kurulu başkanı olduğu IC Holding, 2018 yılında Antalya Havalimanı işletmesindeki yüzde 49'luk payını 360 milyon Euro'ya Tav Havalimanları Holding'e satmıştı. 

IC Holding, Kütahya'daki Zafer Havalimanı'nı da işletiyor.

30 Nisan 2014 tarihi itibariyle Hindistanlı GMR Grubunun, 31 Aralık 2014 tarihi itibariyle de Limak Yatırım’ın hisselerini satın alan MAHB, Sabiha Gökçen'in işletmesinin tüm paylarını elinde bulunduruyor.

Üçlü konsorsiyum, 2008 yılında 1,9 milyar Euro'ya Sabiha Gökçen'in 20 yıllık işletme hakkını almıştı.

AÇIKLAMA GELDİ

İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı (ISG) CEO'luğuna Serhat Soğukpınar atanırken; şirket bu adımı Malezya Havalimanları Holding (MAHB) ve IC Holding arasındaki stratejik işbirliğinin başlangıcı olarak niteledi.

Soğukpınar, mevcut durumda IC Holding Ulaştırma ve Altyapı Grup başkanlığı görevini yürütüyordu.

Havalimanı kapasitesini önemli ölçüde artıran ikinci pistin resmi açılışının bir gün ardından ISG tarafından yapılan açıklamada, Soğukpınar'ın 26 Aralık 2023 itibarıyla CEO olarak atandığı belirtilerek, "Soğukpınar'ın ataması Malezya Havalimanları Holding ve IC Holding arasındaki stratejik iş ortaklığının önemli bir parçası" denildi.

IC Holding CEO'su Murad Bayar yapılan yazılı açıklamada, "IC Holding'in farklı şirketlerinde uzun yıllara dayanan yönetim deneyimiyle Serhat Soğukpınar'ın... atanması iki grup arasında bilgi birikim paylaşımı ve potansiyel iş birliği geliştirme konusunda stratejik bir adım özelliği taşıyor" diye konuştu.

Malaysia Airports Holdings Berhad (MAHB) Grubu'nun CEO Vekili Mohamed Rastam Shahrom ise, "Kendisinin (Soğukpınar'ın) ataması Malezya Havalimanları ve IC Holding arasındaki stratejik işbirliğinin başlangıcı niteliğinde... Bu iş birlikteliğinin ileriye dönük her iki taraf için de değer yaratmasını ve bizleri ortak hedeflerimize daha da yakınlaştırmasını umuyoruz" dedi.

Açıklamada yer alan bilgiye göre, yolcu rakamlarında Avrupa'nın en hızlı büyüyen havalimanları arasında yer alan Sabiha Gökçen Havalimanı, 41 milyon yolcu kapasitesiyle 53 ülkede 122 dış hat ve 40 iç hat olmak üzere toplam 162 destinasyona hizmet veriyor.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan dün Sabiha Gökçen Havalimanı'nın ikinci pistinin açılışını gerçekleştirmiş ve ikinci pist ile birlikte havalimanının yolcu kapasitesinin ikiye katlanarak 85 milyonun üzerine çıkacağını söylemişti.