Türkiye'nin  ilk kadın pilotu Sabiha Gökçen’in hem doğum hem de ölüm günü olan 22 Mart’ın yıldönümünde sayıları her geçen yıl artan kadın pilotlar gurur veriyor. 

Bahçeşehir Üniversitesi Pilotaj bölümünde eğitimlerine devam eden kadın pilot adayları, idolleri Sabiha Gökçen’in izinde  uçarak bayrağını gökyüzünde gururla dalgalandırmaya devam ediyor.

22 Mart, Türkiye'de havacılık denince ilk akla gelen, Türkiye’nin ilk kadın pilotlarından olan ve Atatürk’ün sekiz manevi evladından birisi olan Sabiha Gökçen’in hem doğum hem de ölüm yıl dönümü...

Gökyüzüne imza atmış, adı havalimanına verilmiş Gökçen’in izinden giden ve onun gibi olmak isteyen kadın pilot adayları, her geçen yıl üniversitelerin pilotaj bölümlerine yoğun ilgi gösteriyor. Günümüzde Türkiye’deki 14 bin pilotun yüzde 8’i de kadınlardan oluşuyor. 

Bahçeşehir Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu Pilotaj Bölümü'nde ise kız öğrenci oranı yüzde 23’e ulaştı. Bölümün öğrencileri, üç dönemlik teorik eğitimlerinin yanı sıra uçuş eğitimlerini eğitmenlerinin eşliğinde alıyor.

Üniformalarını giyip kokpitte lövye başına geçen kadın pilot adayları, aldıkları eğitimlerin ardından, hedeflerine ve ideallerine ulaşmak için gökyüzünde süzülerek uçuşlarını gerçekleştiriyor. 

Bahçeşehir Üniversitesi Pilotaj Bölümü Başkanı Dr. Öğretim Üyesi Tüzün Tolga İnan "2021 yılında 12 bin 700 olan pilot sayısı 14 binin üzerine çıktı. Bu sayının yüzde 8’i kadınlardan oluşuyor" dedi. 

Türkiye'nin her yıl bin 500 pilot ihtiyacına olduğuna vurgu yapan İnan, kız öğrencilerin sayısının da hızla arttığını da belirtti.