Galatasaray, Sacha Boey’i Türk futbolunda rekor olarak kayıtlara geçen bir bedelle, Bayern Münih’e sattı.

Sarı-kırmızılılar, KAP bildiriminde; transferin 30 milyon Euro net artı 5 milyon Euro bonuslar içerdiğini açıkladı. Alman medyası, bu rakamın bonuslar hariç 30’un altında, 28-29 milyon Euro civarında olduğunu duyurdu. SÖZCÜ; Galatasaray adına Sportif A.Ş. Başkanvekili Erden Timur’un yürüttüğü tarihi pazarlığın rakamlarına ulaştı.

İşte detaylar:

  • Sacha Boey’in kontratına göre eski kulübü Rennes’e yüzde 15 ve yetiştirme bedeli (FIFA kuralı) olarak eski ve yeni menajerlerine yüzde 10’dan fazla komisyon verilmesi gerekiyordu.
  • Rennes, yüzde 15’lik payında indirim yapmadı. Yetiştirme bedelinin tamamı Bayern Münih’e yüklendi. Eski ve yeni menajerlerinin komisyonları 1’er milyon Euro’ya indirildi. Böylece satıştan verilecek pay; 15 milyon Euro’dan 8 milyona çekildi (6’sı Rennes’e, 2’si menajerlere) ve Cimbom buradan 7 milyon Euro kazanç sağladı.
  • Bayern Münih ile oynanacak 2 maçın hasılatının tamamının Galatasaray’a verilmesi gündemdeydi. Ancak Alman kulübü, vergiler nedeniyle bunun yüzde 50’ye indirilmesini istedi. Bu talep kabul edildi. Buradan da 2-2.5 milyon Euro gelmesi bekleniyor.
  • Komisyon azaldığı için, bonuslar ve 2 maç hasılatı ile birlikte bu transferdeki rakam 40 milyon Euro’ya ulaşabilir.

OKAN BURUK: BOEY İYİ ÖRNEK OLDU

Galatasaray Teknik Direktörü Okan Buruk, Sacha Boey’in Bayern Münih’e satılmasını değerlendirdi.

Sacha Boey’in Türk futbol tarihinin en büyük satışı olduğuna vurgu yapan Buruk, “Galatasaray’ı tebrik etmek gerekiyor. Boey hikayesinde birçok insanın emeği var ama en önemlisi onun çalışma azmi ve disiplini. Kendine en çok şansı yaratan kendisiydi. İyi bir örnek oldu. Teknik adam olarak üzgünüm, çok önemli bir oyuncumu kaybettim ama bir Galatasaraylı olarak da Galatasaray’ın kazandığı ücret, bizim için çok değerli bir bütçe. Herkes mutlu bir şekilde yoluna devam ediyor” ifadelerini kullandı.

ANGELINO VE TETE SIRADA

Galatasaray'ın Şampiyonlar Ligi’nde boy göstermesi, dünya devleri Manchester United ve Bayern Münih ile de ikişer maç yapması, futbolcuların piyasa değerlerini katladı.

Sarı-kırmızılılardan sezon bitmeden ayrılan ilk isim Sacha Boey oldu. Sırada Angelino ve Tete var. Satın alma opsiyonu kullanılmayacak Angelino, sezonu Roma’da tamamlayacak.

Tete’ye de iki kulüp talip oldu. Corinthians’ın 4, Zenit’in ise 7 milyon Euro önerdiği; ancak sarı-kırmızılıların 10 milyon Euro istediği öğrenildi.

İspanyol medyası da Afrika Kupası’nda Demokratik Kongo ile yoluna devam eden Cedric Bakambu’yu Real Betis’in istediğini duyurdu.