Hırvatistan’ın kuzeyinde yer alan Legrad isimli bir kasaba, bölgeye daha fazla insanın yerleşmesini sağlamak amacıyla 2018 yılında bir girişim başlattı.

Bir zamanlar Hırvatistan topraklarının en büyük ikinci nüfusuna sahip olan Legrad, günümüzde artık sadece 2.000 kişiye ev sahipliği yapıyor.

Hükümet yetkilileri, yeni sakinleri çekmek için ocak ayında yeni bir grup evin sadece 2,15 TL (10 peni) karşılığında satışa hazır olduğunu duyurdu.

Evlerden birini satın alabilmek için başvuru sahiplerinin 45 yaşın altında olması, evlilik veya evlilik dışı birliktelik içinde olması ve sabıka kaydının bulunmaması gerekiyor.

KREŞ BİLE İNŞA EDİLDİ

Yerel medya kuruluşu HRT'ye göre, programın başladığı 2018 yılından bu yana yerleşenler arttı ve son beş yıldaki artış, kasabada yeni bir kreş inşa edildiği anlamına da geliyor.

Legrad Belediye Başkanı Ivan Sabolić, "Toplamda oturuma hazır 5 konut satıldı. Üç aile halihazırda buraya taşındı ve bizi sevindiren şey, her üç ailenin de taşınma sırasında yeni bir çocuğa daha sahip olmasıydı. Bu durum kreşteki çocukların sayısını artırdı." dedi.

Legrad, 2021 yılında 19 boş evi ve terk edilmiş inşaat alanını 1 kuna (o dönemde Hırvatistan'ın para birimi) fiyatına satışa çıkardı. Reuters'e göre bunlardan 17'si satıldı.

Ancak evler bakımsız olduğundan, yerel belediye alıcılara yardımcı olmak için o dönemde yenileme çalışmalarına yaklaşık 104 bin TL (2.700 £) ayıracağını söyledi.

TÜRKİYE'DEN DE İLGİ VAR

Teklifin yurt dışından da ilgi gördüğünü söyleyen Sabolić, "Çağrımız hakkında basında çıkan bazı haberlerin ardından Rusya, Ukrayna, Türkiye, Arjantin veya Kolombiya gibi çok uzak yerlerden evlerle ilgili sorular aldık." dedi.

Ancak Sabolić'e göre Hırvatistan'da göç karmaşık olduğundan kasaba 2021'de göçü yerel tuttu. Yeni gelenler için istihdam fırsatlarının gıda üretimi, ağaç işleme ve metal işleme gibi işleri içerdiğini söyledi.

Son ev grubunun yurt dışından gelen insanlara satılıp satılmayacağı henüz belli değil.