Muğla'nın Köyceğiz ilçesine bağlı Ekincik Koyu'nda kolları ve bacaklarının bir bölümü olmayan kadın cesedi bulundu. Cesedin göçmen bir kadına ait olabileceği ve çürümeye başladığı belirtildi.

BALIKÇILAR İHBAR ETTİ

Köyceğiz ilçesinde mavi yolculuğun önemli duraklarından biri olan Ekincik Koyu Gökyar Burnu yakınlarında sahilde bir ceset gören balıkçılar sahil güvenliğe haber verdi. Denizden ulaşım sağlanarak yapılan araştırmada sağlık ekipleri kolları ve bacaklarının bir kısmı olmayan ve çürümeye başlayan kadın cesedini tespit etti.

Ceset olay yerinden alınarak otopsi için Muğla Adli Tıp Kurumu’na gönderildi. Cesedin göçmenler ait olabileceği belirtilirken karadan ve denizden başka ceset olabileceği iddiası ile karadan jandarma, denizden sahil güvenlik tarafından arama çalışması başlatıldı.


Merve Şevval Elmas'ın ailesinden DNA örneği alınmıştı.

Antalya sahillerinde de son 5 günde 6 ceset bulunmuştu. Cesetlerden birinin bir süre önce kaybolan Merve Şevval Elmas'a ait olduğunun değerlendirildiğini belirten Valilik, olası göçmen faciasına da işaret etmişti.

GÖÇMENLERİN CENAZELERİ OLABİLİR 

Açıklamada şöyle denilmişti:

- Nihai sonuç adli tıp incelemesi sonucu ortaya çıkacaktır. Diğer 5 cansız bedene ait ayakkabı ve kıyafetlerin üretim yerinin Suriye olduğu belirlenmiştir. Lübnan'ın Ankara Büyükelçiliği tarafından 11 Aralık 2023'te Lübnan ile Suriye arasındaki sahil bölgesinden yaklaşık 90 kişiyi taşıyan bir teknenin Kıbrıs'a doğru hareket ettiği, saatler sonra tekneyle bağlantının kesildiği ve müteakiben teknenin kaybolduğu bildirilmiştir.

- Son bir haftalık meteorolojik kayıtlar incelendiğinde, hakim rüzgarın güney ve dalganın güney doğu yönünden geldiği tespit edilmiş olup, muhtemel teknenin batması sonucunda bahse konu cansız bedenlerin akıntı, rüzgar ve dalga sebebiyle ilimizin kıyı hatlarına sürüklenebileceği ihtimali değerlendirilmektedir. 2023-2024 yıllarında Antalya ilinde herhangi bir düzensiz göçmen grubuna ilişkin intikal etmiş bir kaza, olay veya kayıp bildirimi bulunmamaktadır.