Adana’da uzun yıllardır hizmet veren Şakirpaşa Havalimanı’nın kapatılması olayı yine gündeme geldi. Bazı ağızlar havalimanının kapatılacağını, verilen sözlerin beyhude olduğunu, Adanalıların bir devlet hizmetinden daha yoksun kalacağını söylüyor.

Ne kadar inandırıcı bilinmez.

Oysa Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden önce partisinin Adana’da düzenlenen mitinginde Şakirpaşa Havalimanı’nın kapatılmayacağını söylemişti. Bu sözler Adanalıların yüreğine su serpmişti.

Aynı konu yine gündeme geldi. Özellikle Mersin sınırları içerisinde bulunan Çukurova Uluslararası Havalimanı’nın açılmasından sonra burayı işletecek firmaya yolcu garantisi verildiğini, bu nedenle Şakirpaşa Havalimanı’nın yolcu uçuşlarına kapatılacağı öne sürülüyor.

Bir başka iddia ise, Şakirpaşa’nın artık sadece kargo uçuşlarına açık olacağı, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kapatılmayacağı sözünü doğrulamak için böyle bir yöntemin uygulamaya konulacağı, yolcu uçuşlarının Çukurova Uluslararası Havalimanı’ndan yapılacağı vurgulanıyor.
Resmi ağızlardan kesin bir açıklama olmadığı için kamuoyunda dolaşan söylentilere çok inanmamak gerek diye düşünüyorum.

Ayrıca, önümüzdeki yerel seçimlerde hangi aday Şakirpaşa Havalimanı’nın kapatılmaması yönünde açıklamalar yapıyor. Bunu sağlamak için olağanüstü gayret göstereceğini söylüyorsa bu adayı desteklemek gerek derim.

Şakirpaşa Havalimanı Adana için gerçekten çok önemli bir tesis.

Düşünün dünyada uçaktan iner inmez kebapçıya gideceğiniz kaç tane havalimanı vardır. Uçaktan inerken ya da uçağa binerken elinizde valizle evinizden yürüyerek 10 dakika içinde havalimanına varacağınız kaç tane kent vardır.

Şakirpaşa Havalimanı’nın yolcu uçuşlarına kapatılacak olması bu kente sıcak para girişine darbe vurmak demektir. Bu havalimanı sayesinde oteller doluyor, restoranlar, lokantalar, tablacılar para kazanıyor, taksiciler evine ekmek götürebiliyor. Hediyelik eşya satanların yüzü bu havalimanı sayesinde gülüyor. Öğrenciler ailelerine bu havalimanı sayesinde çabucak kavuşuyor.

Şakirpaşa Havalimanı kesinlikle kapatılmamalı.

Bu tesisi kapatacak kararı verenlere en büyük cevabı Adanalı sandıkta vermeli.