Ülkelerin finansal, kültürel durumlarını ve güncel olayları tahmin etmede kullanılan ‘dünya astrolojisi’ dersleri veren astrolog Öner Döşer’le yeni yıl özel yazı dizisinde bugün dünyayı ve ülkemizi derinden etkisi altına alacak olayları konuşmaya devam ediyoruz. Deprem, salgın hastalıklar ve doğal afetlerin yanı sıra Gazze ve Ortadoğu’ya dikkat çeken Döşer, ülkemizde askeri hareketliliğin yılın ilk aylarında artacağını belirtip önemli uyarılarda bulundu…

Astroloji alanında araştırmalar yapan ve 40 kitapta imzası bulunan Öner Döşer’in son iki kitabı Güneşle Randevu ve Güneşmerkezli Astroloji, güneş patlamalarının iletişim sistemleri, doğal afetler, finansal çöküşler, kitle hareketleri ve savaşlar, insan sağlığı üzerindeki etkilerini örnekleriyle anlatıyor.

SALGIN HASTALIKLARA DİKKAT!

DÜNYA genelinde JN1 virüsünün yayıldığını görü­yoruz. Salgın hastalıklara dikkat çekmiştik. Şimdi Mars 23 Ocak’a kadar sey­rine devam edecek ve Mars virüslerle, hızlı yayılan salgınlarla ve ateşli hasta­lılarla ilgilidir. Bu yüzden ocak ayına özel dikkat çekmek isterim. İlkbahar aylarında da özellikle nisan ve mayıs aylarında iki tane riskli gezegen kavuşumu var. Bunlardan biri tahıl, toprak ve bitkilerden bula­şabilecek salgınlara dikkat çekerken diğeri sulardan geçebilecek virüs ve salgın­lara dikkat çekiyor.

SUYLA İLGİLİ SINAVIMIZ BÜYÜK OLACAK!

SATÜRN’ün Balık bur­cunda seyredeceği 2024 yılında imtihanımız sular, denizler ve okyanuslarla olacak. Su konusunda tasarruflu davranmamız çok önemli. Çünkü bir kuraklık döneminden geç­mekteyiz. Denizlerimizi, okyanusu temiz tutmamız da çok önemli, bu konular­da karşılaşacağımız bazı kritik durumlarla bunu daha iyi anlayabiliriz. Barajlarımız, suyun sak­lanması, tarımda sulama sistemleri, suyu az tükete­rek sulama sağlayan sis­temler çok önemli olacak. İklim değişikliğinin ken­dini daha belirgin göste­receği süreçte, Neptün ve Satürn’ün bir müddet için Koç burcunda seyredeceği 2025 yılı ilkbahar ayla­rından itibaren kuraklık konusunda alarm zilleri çalmaya başlayacak. 2026 yılında bu durum daha da belirginleşecek.

AĞUSTOS VE KASIM DEPREM İÇİN STRESLİ

Deprem olasılıklarını tarih olarak sıralayan Öner Döşer, depremin yerini söylemenin astrolojik açıdan doğru olmadığını belirtti. Dünya ve Türkiye’de 2024’te olası büyük depremler için ise 25 Ocak, 10 Şubat, 24 Nisan, 8 Mayıs, 6 Temmuz, 19 Ağustos, 17 Ekim, 1 Kasım ve 16 Kasım’ı işaret etti. Döşer “19 Ağustos ve 16 Kasım ise en stresli tarihler ve dikkat etmek gerekli” dedi. Beklenen İstanbul depremini sorduğumuzda ise Öner Döşer “Büyük İstanbul depremi için kesin bir tarih söylemek zor ama belirgin tarihler vermek gere­kirse kısa vadede 2026 ve 2027 yılları, uzun vadede 2033-2035 yılları arası dikkatimi çekiyor’’ yanıtını verdi.

DOĞAL AFETLER ARTACAK!

DOĞAL afetlerin çok artacağı bir yıla giriyoruz. Gezegenlerin oluşturduğu geometrik açılara dayalı tahminlerin yanı sıra artan güneş aktivitesi de bu riski artırmaktadır. Güneş aktivitelerinin artış ve azalış döngüleri doğal afetlerin döngüleriyle de örtüşmektedir. Jüpiter geniş çaplı olayları, Uranüs ise depremleri temsil eder. Bu yıl bu ikisinin yakınlaştığı dönemlerde daha fazla sayıda deprem görebiliriz. 2024 yılının ilk yarısı bu açıdan dikkat çekmektedir. Ama Uranüs ve Satürn ile dizilimde olan yeniay ve dolunaylar yılın ikinci yarısında da mevcut.  Aşırı yağış, sel, su baskınları açısından dikkat çeken tarihler: 10 Şubat civarı, 24 Şubat civarı, 28-29 Şubat arası, 1 Mart civarı, 9-12 Mart arası, 20-25 Mart arası, 3 Nisan civarı, 8 Nisan civarı, 24 Nisan civarı.

Yangınlar açısından dikkat çeken tarihler: 20-23 Mayıs arası, 29 Mayıs civarı, 3 Haziran civarı, 6 Haziran civarı, 4 Ağustos civarı, 14 Ağustos civarı.

Fırtınalı, aşırı rüzgârlı hava koşulları riski: 20-23 Mayıs arası, 26 Mayıs civarı, 11 Haziran civarı, 20-22 Temmuz arası, 14 Ağustos civarı, 11 Eylül civarı, 18 Eylül civarı, 2 Ekim civarı, 17 Ekim civarı, 1 Kasım civarı, 19 Kasım civarı, Aralık ayının ilk günleri, 15 Aralık civarı, 27 Aralık civarı.

ASKERİ TUZAK VE PUSULARA DİKKAT!

■12 kahraman askerimizin şehit düşmesinin ardından askeri hareketlilik ülkemizde devam edecek mi?

Şehitlerimize vatan minnettar. Yeni yılda da askeri hareketlilik devam edecek. Askeri konularda tuzaklara dikkat edilmeli. Önümüzdeki günlerde hemen bu haftalarda dikkatli olmak gerek. Askeri tuzaklardan kastımız pusu ve tuzak kurulması yanıltılmak gibi riskler. Mars-Neptün arasındaki dik açı kışa giriş haritasının en dikkat çeken açılarından biriydi ve uyarıda bulunmuştum. Şimdi bu 27 Aralık Dolunay haritasında da özellikle tuzaklara çekilme riski çok kuvvetli bir sürece bağlıyor.

Sağlıkta nelere dikkat etmeliyiz? 

Kulaklar ve boyun boğaz bölgesi sorunları tiroit bozuklukları, denge bozuklukları manyetik alan rahatsızlıkları ve elektromanyetik zehirlenme çok sık görülebilir. Aynı zamanda kanla taşınan hastalıklar. Soğuk algınlıklarının artması. İlkbahar aylarında zayıf bağışıklık potansiyeli çok artıyor özel dikkat gerektiriyor. Kış aylarında özellikle Ocak’ın 20’li tarihlerinden itibaren kalp dolaşım ve solunumla ilgili sağlık riskleri artıyor. Şubat ortalarına da dikkat çekmek istiyorum. Zihinsel, mental sağlık problemleri de çok artacak ilkbahar aylarında. Yani akıl sağlığımıza da dikkat etmemiz gerekiyor. Agresyon yüksek olacak.

Gazze’de yaşanan katliam son bulacak mı?

Dünya astrolojisi derslerimden birinde ekim ayında girdiğimiz döngünün daha evvel Gazze-İsrail arasındaki çeşitli savaşlarla ilgili oluğunu söylemiştim. 7 Ekim tarihi şiddetli ve sert olaylara dikkat çekmişti. Direkt o gününharitasını göstererek 7 Ekim günü için uyardım. Ben öngördüm diye olmadı zaten olacaktı. Yeni yılda da 23 Ocak’a kadarki dönemde İsrail’in hava saldırılarının iyice yoğunlaşacağını ancak sonrasında bir yavaşlatma ya da kara harekâtını bitirme söz konusu olabilir. Bir kaç hafta sonra gibi.

Dünyayı nükleer savaş mı bekliyor?

Yeni yılda ABD İran, Rusya ve Çin öne çıkıyor

İlkbahar aylarında nükleeri çok konuşacağız, ağustosta ve kasım ayında nükleer riskleri çok konuşacağız. Yeni yılda ABD, İran, Rusya ve Çin öne çıkıyor. 30 Aralık 2024- 7 Nisan 2025 arası 96 gün boyunca Mars maksimum kuzey deklinasyonda olacak bu da askeri konuların savaş atmosferinin kendisini belirgin göstereceği zamanlara işaret ediyor. 3. Dünya Savaşı’nı konuşuyor olabiliriz. Bir de nükleer kaza riski 8 Nisan’daki güneş tutulmasıyla öne çıkıyor. Aynı tutulmada 19 yıl geriye gittiğimizde 26 Nisan 1986’daki Çernobil faciasıyla örtüşüyor. Bu da bize sadece saldırı değil nükleer kaza riskini öne çıkarıyor.

YENİ YILDA EN RİSKLİ TARİHLER

Aşağıdaki tarihler civarında çeşitli alanlarda riskler artabilir.

24-25 OCAK civarı: Deprem riski, askeri konularda agresyon.

10 ŞUBAT civarı: Deprem riski, kriptoda türbülans.

14 ŞUBAT-17 ŞUBAT arası: Sert etkiler var, olumsuz hava koşulları, doğal afetler riski.

24 ŞUBAT civarı: Ekonomi açısından stresli.

10 MART civarı: Olumsuz hava koşulları, aşırı yağış, sel, su baskını riski.

25 MART civarı: Olumsuz hava koşulları, aşırı yağış, sel, su baskını riski.

8 NİSAN civarı: Liderler açısından dikkat çekici, sert etkiler.

21 NİSAN civarı: Doğal afetler, olumsuz hava koşulları, fırtına riski.

24 NİSAN civarı: Salgın hastalıklar, olumsuz hava koşulları, kazalar, liderler arası güç çekişmeleri.

15 TEMMUZ civarı: Askerî temalar, patlayıcı sert etkiler, çok riskli bir zaman.

19 AĞUSTOS civarı: Doğal afetler, deprem, kripto paralar, nükleerle ilgili riskler.

3 EYLÜL civarı: Ekonomi açısından riskli, Türkiye için yöneticilerle ilgili sorunlar.

17-18 EYLÜL civarı: Uluslararası ilişkiler, askerî konular açısından riskli, ekonomik sıkıntılar olasıdır.

2 EKİM civarı: Askeri temalar vurgu kazanıyor, politik türbülans, kazalara açık bir zaman.

17 EKİM civarı: Deprem riski, diplomatik sorunlar, savaş enerjisi.

1 KASIM civarı: Askeri stresler, enerji sorunları, kripto paralar, bankalar ve ekonomi sıkıntı.

16 KASIM civarı: Deprem riski, kripto para, bankalar ve ekonomi sıkıntı.

30 ARALIK- 1 Ocak arası: Agresyon, askeri hareketlilik.

ÖNLEMİNİZİ ALIN! 

2024 yılının en önemli konularından biri de güneş patlamaları ve jeomanyetik fırtınalar olacak. Güneşmerkezli astroloji sistemiyle 15 yıldır çalışıyorum ve görebildiğim kadarıyla bu astroloji türü güneş patlamalarını öngörmekte çok başarılı. Güneş patlamaları ve elektrik ya da internet kesintileri, GPS sistemlerinin zarar görmesi açısından yılın ilk yarısında dikkatimi çeken bazı riskli tarihleri paylaşmak istiyorum: 20-23 Ocak arası, 12-13 Mart civarı, 21-24 Nisan arası, 8 Mayıs civarı, 18 Mayıs civarı. Alışageldiğimiz yermerkezli astroloji haritaları da Jüpiter ve Uranüs’ün kavuşumda olacağı nisan ve mayıs aylarına dikkat çekiyor. Boğa burcunda seyreden Uranüs manyetik alandaki çalkantılarla, ani değişimlerle alakalıdır. Jüpiter etkiyi genişletir ve küreselleştirir. Bu ikisinin diğer gezegenlerden tetikleyici açılar alacağı ilkbahar aylarında güvenlik önleminizi ve tedbirinizi alın! Ola ki bir sıkıntı yaşanmazsa, en azından içiniz rahat olur.

YARIN: YENİ YILDA BURÇLARI NELER BEKLİYOR?