OpenAI kurucu ortağı ve baş bilim insanı Ilya Sutskever, kasım ayında diğer yönetim kurulu üyelerine katılarak CEO Sam Altman'ı görevden almıştı. Altman'ın şirketten gönderilmesi OpenAI'de gerginliğe neden olmuş, çalışanlar istifa ederek bu yeni kararı protesto etmişti.

Kasım ayında, Dr. Sutskever ve diğer üç OpenAI yönetim kurulu üyesi, şirketin bir gün insan beyninin yapabileceği her şeyi yapabilecek bir makine yaratma planı konusunda artık ona güvenemeyeceklerini söyleyerek onu beklenmedik bir şekilde görevden almışlardı.

Günler sonra, yüzlerce OpenAI çalışanının işi bırakma tehdidinde bulunmasının ardından Dr. Sutskever, Altman'ı görevden alma kararından pişman olduğunu söyledi. Altman, tekrar icra kurulu başkanı olarak şirkete geri döndü. Ve Dr. Sutskever yönetim kurulundan ayrıldı.

Artık ünlü bilim insanının yeni rotası belli oldu. Sutskever, Safe Superintelligence adı verilen yeni bir işe başladı. Şirket sözcüsü Lulu Cheng Meservey'e göre, insanlardan daha akıllı bir makine olan süper zekâyı güvenli bir şekilde üretmeyi amaçlıyor.

Altman'a karşı hareket etmekten pişman olduğunu söyleyen Dr. Sutskever ise yorum yapmaktan kaçındı. 

38 yaşındaki Dr. Sutskever, geçen ay OpenAI'den ayrıldı ve o sırada yeni bir projeye başlayacağını açıklamıştı ancak ayrıntı vermemişti. Meservey, şirketi kimin finanse ettiğini veya ne kadar topladığını söylemeyi reddetti. 

Dr. Sutskever, şirketi yapay zekâ üzerinde çalışan Daniel Gross ile birlikte kurdu.