Her mesleğin emekliliği var. Özellikle de sporcuların. Profesyonel olarak kendini spora adayan bir vücut hiçbir zaman eskisi kadar mükemmel olamayacağını yaş aldıkça hissetmeye başlar. Bazen eskisi kadar hızlı koşamaz, bazen de o basketi eskiden attığı kadar hızlı potaya yollayamaz. Çünkü yaşlanmak acımasızca büyüyen bir yaşam şekli haline gelivermiştir. Ve işte bazen Anthony Joshua gibi empatik dünya şampiyonları çıkar ve kendi gibi boksör olan emektar meslektaşlarını düşünerek bir bakımevi açmak istediğini söyler. için sağlık sorunları yaşayan emekli boksörler için bir bakım evi açmayı düşündüğünü söyledi.

‘ACI ÇEKİYORLAR’

Anthony Joshua 34 yaşında bir boksör. Dünya Boks Birliği (WBA), Uluslararası Boks Federasyonu (IBF) ve Dünya Boks Organizasyonu (WBO) şampiyonluk unvanlarını 2016 ve 2021 yılları arasında iki kez kazanan Joshua, iki kez de Dünya Ağır Sıklet şampiyonu. Ayrıca iki kez Uluslararası Boks Organizasyonu (IBO) şampiyonluk unvanı ve 2015-2016 yılları arasında Britanya ve İngiliz Milletler Topluluğu ağır sıklet şampiyonu unvanları ile ödüllendirilmiştir.

The Guardin yazarı Rachael Healy, BBC Radio 4'ün ünlü programlarından Desert Island Discs programının konuğu olan ağır sıklet şampiyonu Anthony Joshua’nın verdiği röportajı kaleme aldı. Röportaj sırasında Joshua, eski dünya ağır sıklet şampiyonu ve eski boks antrenörü olan John Oliver’ın mücadele ettiği sağlık sorunlarını anlattı:

- Onlar kendi başlarına acı çekiyorlar, bu yüzden bir bakımevi açmamız gerekiyor. Bu benim boks mirasımın bir parçası olacak, bu duygunun adı beni ben yapan spora bir şeyler geri vermiş olmak!

EN ÖNEMLİ ŞEY SAĞLIK

34 yaşındaki boksör, sporun tehlikeleri hakkında düşüncelerini de dile getirdi:

- Umarım yaşamım boyunca sağlığımı bozulmadan koruyabilirim. Çünkü en önemli şey sağlığınızdır. Dövüşçülerin sağlıklarının kötüye gittiğini fark edebilirsiniz, ancak bunu kendi aramızda asla konuşmayız. Çünkü odaklandığımız tek şey kazanmaktır."

Watford'da doğan ve çocukluğunun bir bölümünü Nijerya'daki yatılı okulda geçiren Joshua, boksun ergenlik çağında hayatını nasıl değiştirdiğini anlattı. Joshua, İngiltere'de ergenlik yıllarında polisle anlaşmazlıklar yaşadığı için Watford şehir merkezine girmesi yasaklandı:

- Başım derde girmeye başladı çünkü dolandırıcılık yaparak para kazanıyordum. Bir nevi evsizdim. Bir pansiyona taşındım.

HAYATINIZI DEĞİŞTİREBİLİRSİNİZ

Kuzeni Ben, onu Finchley Amatör Boks Kulübü ile tanıştırdı:

- O bitmeyecekmiş gibi yaşadığım yıllar ve sancılı zamanların ardından sonunda boksu bulmuştum. Şuan onu bulduğum için gerçekten mutluyum, beni çok değiştirdi. Eğer iyiye ve doğruya odaklanırsanız hayatınızı değiştirebilirsiniz.

Boks Kulübüne kayıt olduktan sadece 3 yıl sonra Joshua Olimpiyatlarda yarışıyordu. Londra 2012'de altın madalya kazanmasının ardından ağustos ayında Roberto Cammarelle'e karşı zafer kazandı. Olimpiyat antrenmanlarının "gerçekten zor" olduğunu söyleyen Joshua bir keresinde "iyileşmek" için beş gün karanlık odada kaldığını açıkladı. Joshua şunları ekledi:

- Müziği bu yüzden seviyorum. Müzik her zaman başarmaya çalıştığım şey için bana doğru tonu verir.

OĞLUNUN EKONOMİYE YÖNELMESİNİ İSTİYOR

Dünyaya notalarla mücadeleyi anlatan ikonik şarkı “Eye of the Tiger” ise onun antrenman başarısının en önemli sırrı. Son olarak tüm çabasını meslektaşlarına güvenli bir emeklilik sağlamaya sarf edeceğini anlatan Joshua, bu nedenle boksun ticari tarafına enerji harcadığını söyledi. Oğlu JJ sekiz yaşında. Joshua, onun boksa yönelmeyeceğini umuyor.

- Eğer JJ’in mesleğini ben seçecek olsaydım, ekonomi ve iktisatla ilgilenmesini isterdim.