Kadın Futbol Süper Ligi’ndeki ilk şampiyonluğu yaşayan Galatasaray Petrol Ofisi beyin takımı SÖZCÜ’ye konuştu.

Takımın yıldızları Berna Yeniçeri ve Arzu Karabulut ile teknik patron Metin Ülgen ve yönetici Emir Saral, RAMS Park’ta Mesut Yıldırım’ın sorularını yanıtladı.

Berna Yeniçeri: Şampiyon olduğumuz için çok mutluyum. Cumhuriyetimizin 100. yılında bize yakışanı yani cumhuriyet kadınına yakışanı yaptık. Açıkçası o yüzden tarifi imkansız bir mutluluk var içimde.

Arzu Karabulut: Hâlâ inanamıyorum şampiyonluğa... Çok çalıştık, çabaladık. Bana çok sahip çıktılar, teknik ekip, oyuncular, camia... Ben de bunun karşılığını şampiyonluk olarak vermek istedim.

- Fenerbahçe’ye yenildiniz ve beş hafta kala puan farkı 2’ye indi; nasıl toparlandınız?

B.Y.: Birbirimize şunu söyledik: Kalktık, düştük. Yine kalkacağız. İkinci yarıya kötü başladık. Beklemediğimiz puan kayıpları oldu. Hiçbir zaman ‘şampiyonluk gitti’ diye bakmadık. Deseydik zaten final maçını (ALG Spor) kaybederdik.

A.K.: Fenerbahçe maçına çok inanılmaz hazırlanmıştık. O maçı kazansaydık farkı açıp şampiyonluğu Antalya’da ilan edecektik. Baktık ki insanlar bizle aynı heyecanı yaşıyor, biraz daha heyecanlandıralım istedik (Gülüyor). Final maçının son 20 dakikası asır gibiydi. Ayağımı burktum, kenara geldim; hiç geçmedi. Böyle kötü şeylerin sonu çok güzel olacağı için biz hiç vazgeçmedik.

B.Y: Hakkari maçında attığımız o son dakika golü bize belki de şampiyonluğu getirdi. Santrası bile olmadı. O kırılma maçıydı. En son yerlerde yatıyordum. Bir şeyler yapıyordum ama ne yaptığımı bilmiyordum.

- Kadın voleybolu çok gözde. Ya kadın futbolu?

A.K.: Milli takımda şu an çok başarılıyız. Dört büyüklerin lige katılmasıyla başarı yükseldi. Yeterli destek gelirse voleybolcular kadar çok başarılı olacağımızı düşünüyorum.

B.Y.: Evet, voleybolcular kadar belki başarımız yok. Şu anda onlar bizim kadar zorluk çekmiyor. Bir de futbolda Avrupa ile aramızdaki makas çok açık. Biz bu makası kapatmak istiyoruz.

- Devre arası gelip takımın en skorer ikinci ismi olman nasıl bir duygu?

A.K.: Normalde kanat oynuyorum. Ama hoca beni forvete koydu. Sürekli gol atınca da oraya sabitledi. Takımın desteği sayesinde oldu. Kızlar ‘sezon başında bizde olsaydın gol kraliçesi olurdun’ diyorlar. Yarım sezonda 11 gol attım.

- Kadın futboluna bakışla ilgili... ‘El alem ne der’ diye düşünüyor musunuz?

B.Y.: Ya el alem ne derse desin; kendi başarıma bakıyorum. Biri ‘Sen de futbolcu musun ya’ derse, cevabım hazır: Galatasaray’da oynayabiliyor musun? Metin Oktay Tesisleri’ne girebiliyor musun? Ülkenin gururlandıracak bir şey yapıyor musun?...

- Makyaj mı futbol mu?

A.K.: Maç oynuyoruz makyaj akar gider. Makyajı düğünde ya da takım yemeğinde yapıyorum. Hemen herkes şok oluyor. ‘Sen başka biri oldun’ falan diye takılıyorlar. Saçımla ilgili ‘totem’im var. Final maç öncesi saçımı öldürürüm. Şükür totem devam ediyor.

"GALATASARAY'DA ŞAMPİYONLUK BAŞKA"

Teknik Direktör Metin Ülgen, Galatasaray’a tarihteki ilk şampiyonluğu getirmenin gururunu yaşıyor. “Galatasaray’da ikinciyseniz başarısızsınız” diyen Ülgen, şöyle devam etti:

"Kızlarıma hep şunu söyledim: Galatasaray’da yaşayacağınız şampiyonluğun farklı bir duygu olacağını göreceksiniz. Bana teklif ilk geldiğinde kadın futboluna hakim değildim. Maçları seyrettim. Rakiplerle büyük fark vardı. Hem oyuncu hem oyun gelişti..."