Hollanda'da oy verme işleminin tamamlanmasının ardından sandık çıkışı anketleri de açıklandı. Anketlere göre İslam karşıtı ve aşırı sağcı Geert Wilders liderliğindeki Özgürlük Partisi (PVV), parlamentodaki 150 sandalyeden 35'ini kazandı. Wilders böylece başbakanlık için en güçlü aday oldu.

Seçime ittifak ile giren İşçi Partisi (PvdA) ve Yeşil Sol (Groen Links) 25 sandalye PVV'nin arkasında yer aldı.

Ankara doğumlu Dilan Yeşilgöz-Zegerius liderliğindeki Özgürlük ve Demokrasi için Halk Partisi (VVD) de bir önceki seçime göre 10 sandalye kaybetti, 24 sandalye ile üçüncü sırada yer aldı.

Pieter Omzigt'in lideri olduğu, ilk defa seçimlere katılan Yeni Sosyal Sözleşme Partisi (NSC) 20 sandalye ile dördüncü oldu.

Koalisyon partilerinden olan Demokratlar 66 (D66) 24'ten 10, CDA 15'ten 5 ve Hristiyan Birlik Partisi (CU) 5'ten 3 sandalyeye düştü.

Üyelerinin çoğunluğu Türkler Müslümanlardan oluşan Denk Partisi’nin milletvekili sayısı da bir önceki seçime göre değişmedi, 3’te kaldı.

İLK AÇIKLAMADA GÖÇMEN KARŞITLIĞI

Wilders, yaptığı ilk açıklamada “Seçmen söyleyeceğini söyledi. ‘İltica tsunamisi’ ve göçmenleri engelleyeceğiz. Tekrar Hollanda olacağız” dedi. Koalisyonu işaret eden Wilders, “Şimdi tarafların anlaşma zamanı. Bizi görmezden gelemezsiniz” ifadesini kullandı.


.


“WILDERS İLE ÇALIŞABİLİRİM”

Seçimlerden kısa süre önce Dilan Yeşilgöz, ülkede istikrarın sağlanması için aşırı sağcı Geert Wilders’le çalışabileceğini açıklamıştı. Yeşilgöz’den önce parti lideri olan Mark Rutte, aşırı sağcı lider ile çalışmayı hep reddediyordu.

Wilders seçimlerden kısa süre önce İslam ve göçmen karşıtı söylemlerini yumuşatmaya başlamıştı.
HÜKÜMETİ KURMAK AYLAR ALABİLİR

Resmi sonuçlar seçimlerin yapıldığı tarihten en erken 8 gün sonra açıklanacak.

Hollanda'da geçmiş yıllarda hükümet kurmak aylar almıştı.

“ERDOĞAN’A OY VEREN TÜRKLER TÜRKİYE’YE GÖNDERİLSİN” DEMİŞTİ


Hollandalı aşırı sağcı siyasetçi Geert Wilders, sık sık Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yönelik ifadeleriyle gündeme geliyordu.

Wilders, bu yıl Türkiye’de yapılan seçimlerden sonra hem Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı hem de Erdoğan’a destek verenleri eleştirmişti. Wilders, Erdoğan’a oy verip Hollanda’da yaşayanlara, “Hollanda'da İslamofaşist Erdoğan'a oy veren tüm Türklerin artık çantalarını toplayıp Türkiye'ye taşınmasını temenni ediyorum. Güle güle!” demişti.