Büyükdere Mahallesi'ndeki Santa Maria Kilisesi'ne gelen 2 kişi, içeride düzenlenen ayin sırasında henüz belirlenemeyen bir nedenle silahla ateş açtı. 

Saldırıda silahla vurulan ve 52 yaşında olduğu öğrenilen bir kişi hayatını kaybetti. İhbar üzerine olay yerine polis ve sağlık ekibi sevk edildi. 

Saldırıyla ilgili açıklama yapan İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, şu ifadeleri kullandı:

"Bugün Saat 11.40 sıralarında Sarıyer Büyükdere Mahallesinde bulunan Santa Maria Kilisesindeki ayin sırasında, ayine katılanlar içinde bulunan C.T. maskeli 2 kişi tarafından silahlı saldırıya uğramış  ve maalesef hayatını kaybetmiştir. Konuyla ilgi geniş çaplı soruşturma ve saldırganları yakalamak için çalışmalar başlatılmıştır. Bu alçak saldırıyı şiddetle kınıyoruz." 

YERLİKAYA: HİÇBİR ŞEKİLDE BAŞARILI OLAMAYACAKLAR

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya yaşanan silahlı saldırı sonrası Santa Maria Kilisesi'ni ziyaret ederek incelemelerde bulundu. Kilise görevlilerine taziye ziyaretinde bulunan Yerlikaya, şunları söyledi:

* "Bu sabah saat 11. 40 sıralarında güzel Sarıyer ilçemizde bu mahallede Santa Maria Kilisesi'nde pazar ayini esnasında menfur bir saldırı yapılmış, bu saldırı esnasında maalesef bir vatandaşımız hayatını kaybetmiştir. Öncelikle şunu söylemek istiyorum; sabahki paylaşımda da belirttiğim gibi bu kilisemizde pazar esnasında yapılan bu menfur saldırıyı şiddetle kınıyor, lanetliyoruz. Emniyetimiz konunun aydınlatılması için canla başla çalışıyor. Bütün arkadaşlarımız gayret ediyor.

* İstanbulumuzda pek çok ibadethane var. Vatandaşlarımızın her biri özgürce ve her biri huzur ve güven ortamında ibadetlerini yerine getiriyor. Bütün din insanları ve bütün cemaat de bu huzur ve güven ortamından fevkalade memnun. Hiçbir kimse, milletimizin birliğini beraberliğini bozmaya kastedenler hiçbir şekilde başarılı olamayacaklar. Bunun altını özellikle çizmek istiyorum. Biz her zaman İstanbul başta olmak üzere ülkemizin her yerinde huzur ve güven ortamında birbirimize güvenerek yaşamaya devam edeceğiz ama bu saldırıyı kim yaptıysa, kimler yaptıysa bilin ki onları da en kısa zamanda tespit edip adalete teslim etmek bizim görevimiz. Bunu yapmakta da kararlıyız. 

* Bu saldırıyı ilk duyduğumuz andan itibaren de valimiz, emniyetimiz, istihbarat teşkilatımız, devletimizin bütün kademeleri birlik beraberlik uyum içerisinde çalışıyor. Cumhurbaşkanımız da Eskişehir'e giderken gerekli açıklamaları yaptılar. Bu olayı duyar duymaz kendilerine bilgileri arz ettik, devamlı da arz etmeye çalışıyoruz. Gayret gösteriyoruz. Gelişmelerden milletimize, sizlere en kısa zamanda bilgi vereceğiz. Bu kilisenin kıymetli cemaat mensuplarının her birine de tekrar geçmiş olsun diyorum, baş sağlığı diliyorum."

İstanbul Valisi Davut Gül, olay yerine gelerek incelemelerde bulunduktan sonra basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya'nın konuya ilişkin açıklama yaptığını anımsatan Gül, şöyle konuştu: 

- Hepimizin başı sağ olsun. Bu menfur saldırıyı şiddetle kınıyoruz. 52 yaşında bir vatandaşımız vefat etti. 2 maskeli şahıs saldırıda bulundu. Bununla ilgili polisimizin, savcılığımızın araştırması devam ediyor. Yaralı yok. Tek bir kişiye saldırı olmuş.

- Bildiğimiz, içeri girilmiş ve içerideki bir kişiye saldırıda bulunulmuş. Bakanlarımız açıklama yaptı. Sayın Cumhurbaşkanımız olayı takip ediyor. İçişleri Bakanımız, Adalet Bakanımız takip ediyor. Polisimiz, savcımız herkes görevini yapıyor. İçişleri Bakanlığımızın açıklaması olayın çerçevesini çiziyor. Bunun dışında çok söylenebilecek bir şey de yok.

Bir gazetecinin, sosyal medyada Fatih Camisi'ndeki saldırıya atıfta bulunulduğunu aktarması üzerine Gül, şöyle devam etti:

"İKİ SAATLİK BİR OLAY"

"Hayır efendim. Şu an itibarıyla açıklanan bu bilgilerin dışında bir bilgi de yok. Bunun dışındaki paylaşılan diğer bilgilere de itibar etmeyelim." 

Gül, "Yabancı konsolosluklardan ya da elçiliklerden size gelen bir tepki var mı acaba, özellikle İtalyan Konsolosluğu ya da bir iletişim kuruldu mu?" sorusunu, "Hayır efendim. Biz kilisemizin baş pederiyle de görüştük. Ona da geçmiş olsun dileklerimizi ilettik. Dolayısıyla da olay daha çok yeni. Aşağı yukarı 2 saatlik bir olay. Herkes görevini yapıyor. İnşallah failler de bulunup adli makamlara çıkartılacaktır." diye cevapladı. 

(İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, silahlı saldırı sonrası eşiyle birlikte kiliseye ziyarette bulundu.)

"Rastgele bir ateş söz konusu değil, hedefe alınan bir kişi üzerinden mi saldırı var?" sorusunu ise Vali Gül, "Burada ne dersek diyelim hüküm tesis etmiş olacağız. Söylediğimiz nokta bu. 2 tane maskeli kişi içeri giriyor ve bir kişiye ateş ediyorlar. O kişi de hayatını kaybediyor. Polis ve savcılığımız bu konuda araştırmalara devam ediyor." şeklinde yanıtladı.

YEĞENİ KONUŞTU: ORAYA BİR DAVET ÜZERİNE GİTTİ

Associated Press'e konuşan kurbanın yeğeni, ölen kişiyi Tuncer Cihan olarak teşhis etti, hedefin amcası değil kilise olduğunu belirtti. Çağın Cihan, "Siyaset ya da (suç) örgütleriyle hiçbir bağlantısı olmayan zihinsel engelli bir bireydi. Oraya bir davet üzerine gitti ve kaderin kurbanı oldu" dedi.

İtalya Dışişleri Bakanı Antonio Tajani, bakanlığının Ankara'daki İtalyan Büyükelçiliği ve İstanbul'daki konsolosluk ile birlikte durumu takip ettiğini söyledi. Tajani, "Santa Maria Kilisesi'ne yapılan alçakça saldırıyı şiddetle kınıyor ve taziyelerimi sunuyorum," diye yazan Tajani, "Türk makamlarının sorumluları tutuklayacağından eminim" dedi.

PAPA'DAN AÇIKLAMA

Papa Francis Pazar günü Aziz Petrus Meydanı'nda halka hitaben yaptığı konuşmada saldırıya değindi. Papa, "Ayin sırasında bir ölü ve bazı yaralıların olduğu silahlı bir saldırıya maruz kalan İstanbul'daki (kilise) cemaatine yakınlığımı ifade ediyorum" dedi.

ERDOĞAN: BÜTÜN EMNİYET TEŞKİLATI ARAMA İÇERİSİNDE

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, saldırıyla ilgili Sarıyer Kaymakamı Ömer Kalaylı, Santa Maria İtalyan Kilisesi Rahibi Anton Bulai ve Polonya İstanbul Başkonsolosu Witold Lesniak ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Erdoğan, "Öncelikle ben başımız sağ olsun diyorum. Biraz sonra valimiz de orada olacak. Şu anda biz uçaktayız. Valimiz bizi uğurladı ve kendisi 'Ben şimdi Sarıyer'e geçiyorum' dedi. Şu anda bütün emniyet teşkilatı arama içerisinde. İnşallah kısa zamanda bulunarak gereği yapılacaktır. Ama bütün cemaate başsağlığı dileklerimi özellikle iletmek istiyorum" dedi.

ERBAŞ'TAN AÇIKLAMA

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş da Santa Maria Kilisesi'ni ziyaret etti.

Erbaş, çıkışta basın mensuplarına yaptığı açıklamada, kilisede müessif bir olay yaşandığını belirterek, ayin esnasında kimliği belirsiz kişilerin bir vatandaşın ölümüne sebebiyet verdiğini söyledi.

Bu nedenle kilisenin rahibi ve yetkililerine geçmiş olsun ziyaretinde bulunduğunu, başsağlığı dilediğini aktaran Erbaş, şu ifadeleri kullandı:

*"Şunu özellikle ifade etmek isterim ki farklılıklar bizim zenginliğimizdir. Mabetlerin hele ibadet esnasında tamamen dokunulmazlığı vardır. Hangi dinin mabedi olursa olsun, bizim inancımıza göre camiler, kiliseler, sinagoglar dokunulmazdır.

*Bu kilisede hem de ayin esnasında yapılan bu saldırıyı şiddetle lanetliyor ve kınıyorum. Ölen kişinin yakınlarına başsağlığı diliyorum. Devlet ve millet olarak birlik ve beraberliğimizi her zaman muhafaza edeceğiz. Farklı inançlardan insanların bir arada yaşaması, bizim için çok önemli bir zenginliktir.

*Böyle bir medeniyetin çocukları olarak bizler birliğimize, beraberliğimize zarar verecek her türlü kötülüklere karşı toplu olarak mücadele edeceğiz. Devletimiz, yetkililerimiz mutlaka bu olayı en kısa zamanda çözecektir.

*Saldırganlar yakalanacak, cezalarını görecektir. Vefat eden kardeşimizin yakınlarına başsağlığı diliyorum. İnşallah bir daha böyle acı ve üzüntü veren olaylar yaşanmaz."

"PROVOKATİF ŞİDDET OLAYLARI"

Parti liderleri ve siyasiler kiliseye saldırı sonrası açıklama yaptı:

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener: Vefat eden vatandaşımıza Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyorum. Ülkemizde böylesi provokatif şiddet olaylarının bir daha yaşanmamasını temenni ediyorum.

CHP Genel Başkanı Özgür Özel: Sarıyer Santa Maria Kilisesi'nde yaşanan ve 1 kişinin yaşamını yitirmesine neden olan silahlı saldırıyı kınıyor, saldırının sebeplerinin tüm yönleriyle bir an önce açığa çıkmasını temenni ediyorum.

KURTULMUŞ: İMKAN VERMEDİK, VERMEYECEĞİZ

TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş: Sarıyer'deki Santa Maria Kilisesi'nde pazar ayini sırasında gerçekleştirilen alçak saldırıyı telin ediyor ve hayatını kaybeden vatandaşımızın yakınlarına ve dostlarına başsağlığı diliyorum. Milletimizin birlik ve beraberliğine, vatandaşlarımızın huzuruna kast edenlere bugüne kadar imkan vermedik bundan sonra da asla vermeyeceğiz.

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç: Bir kişinin hayatını kaybettiği saldırıyla ilgili İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatılmış olup, olayın aydınlatılması için bir başsavcıvekili ve iki cumhuriyet savcısı görevlendirilmiştir. Saldırıyı gerçekleştiren şüphelilerin tespiti ve yakalanması için çalışmalar devam etmektedir. Soruşturma çok yönlü ve titizlikle sürdürülmektedir.

AKP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Ömer Çelik: Ayin sırasında bir vatandaşımıza yönelik silahlı saldırıyı şiddetle kınıyoruz. Vatandaşlarımızın huzur ve güvenliğine kastedenler, asla emellerine ulaşamayacaktır.