Üçüncü kez İBB Başkanı seçilen Ekrem İmamoğlu,Saraçhane’deki başkanlık binası önünde toplanan coşkulu kalabalığa hitap etti. 00.30 sıralarında İBB binasının önündeki otobüsün üzerine ailesi ve CHP İstanbul İl Başkanı Özgür Çelik ile birlikte çıkan İmamoğlu sözlerine “Benim kocaman bir İstanbullu ailem var. Sizleri tanıştırmaya, sizlerle kucaklaşmaya geldim. Merhaba İstanbul. 16 milyon kazandı. Kutlu olsun. Bu seçimin kaybedeni yok. İstanbul’a hayırlı olsun” sözleri ile başladı.

FATİH SULTAN MEHMET VURGUSU

İmamoğlu “Fatih Sultan Mehmet’in ruhu şad olsun. Fatih sadece İstanbul’u fethetmedi, gönüllüleri de fethetti. Onun için bir çağ kapattı, bir çağ açtı. Biz de bu seçimle birlikte bu şehri baskısı altına alan 2019’dan bu yana bir çok kötülüğü kenara ittik. İsrafı kenara ittik. Bu şehrin parasının çarçur edilmesini, kenara ittik. Bu şehre bütçesine bereket geldi, bereket. Bu şehirde yeni bir kültür başladı. Milletin parası, artık milletin oldu” dedi.

100 yıl önce 5 yıl işgal altında kaldıktan sonra kurtulan İstanbul’un Mustafa  Kemal Atatürk'ün emaneti de olduğuna dikkat çeken İmamoğlu “ Bu başarıya hep birlikte beş yıl önce başlayan o güçlü demokrasi yolculuğuyla başladık” dedi. İmamoğlu, CHP’li yöneticilere, İstanbul Gönüllülerine, parti örgütüne ve 16 milyon İstanbulluya teşekkür etti.

“HALK CUMHURBAŞKANI’NA HANGİ MESAJI VERDİ?”

“Halk bize ne mesaj verdi?” diye soran İmamoğlu “Halk aynı zamanda seçime giren rakiplerimize, hükümete, sayın Cumhurbaşkanı’na hangi mesajları verdi?. Bütün bunları konuşacağız. Siz İstanbul olarak bize dediniz ki; ‘İstanbul'da israf dönemi bitti. Temelli kapandı. Tasarruf ve bereket dönemi başladı. İstanbul'da milletin parasını millete verildiği dönem başladı. Partizanlık bitti. Liyakat var, adalet var. Dayanışmacı, halkçı, belediyecilik var.’ Ve dedi ki seçmen ‘bu anlayış kazanmaya devam edecek kardeşim.’ Milletimiz dedi ki; ‘hızını arttır, yola devam et.’Hem de onların dediği gibi ‘tam gaz geri değil’. Yani ‘kalkınmacı belediyecilik dönemi başlamıştır’ dedi. İstanbul'un bu akşam bize verdiği tarihi mesajı hükümet yetkililerine de verdi. Verdiği talimat şu; İstanbul'a hizmette seçilen seçilene saygı gösterecek. Seçilen seçilene zulüm yapamaz. Dayatmacılık yapamaz. Vesayet kuramaz. Ne dediniz? ‘Kanal yok, İstanbul var.’  Kanal bitti. İstanbul yaşayacak. Ve ‘seçilmiş yöneticileri yok saymak değil, onlarla çalışmak var’ demiştir. Onlarla istişare var demiştir. Kontrolsüz, denetim gücü yok. Mertçe, adilce, mücadele var demiştir. Belediyeye ait kurumların yapısını değiştirerek çözümleri engelleme yok. UKOME gibi İstanbullunun her sorununda ortak çalışma, ortak amaç var demiştir. İstanbul demiştir ki; ‘Sayın Cumhurbaşkanı’nın 18  aydır bir imzayı esirgediği  Sefaköy- Beylikdüzü Metro hattını imzala’ demiştir. ‘İstanbul o hizmeti hemen alsın,  engelleme, işine bak’ demiştir.”

“BİR KİŞİNİN VESAYET DÖNEMİ BİTMİŞTİR”

“İstanbullu daha ne desin? Siz her mesajı verdiniz. Bakacağız, alacaklar mı? Almayacaklar mı? Umarım alırlar. Millet bugün’ ben barıştan, huzurdan, demokrasiden, adaletten yanayım’ dedi.  İstanbul mesajını vermiştir. İstanbul bu işi noktalamıştır. Bundan sonrası için artık herkes ne yapması gerektiğini çok iyi biliyor. Ben temenni ediyorum. Ama millet diyor ki; ‘ben emir veriyorum emir.’Millet emir verir. Millet emir verir, talimat verir. Bir kişi talimat vermez. Yöneticiler, milletten talimat alır. Bir kişinin vesayet dönemi bugün itibariyle bitmiştir. Cumhuriyet ve demokrasi bugün itibariyle ‘tam yol ileri’ demiştir.  Millet her zaman kazanır demiştik. Bugün ne oldu biliyor musunuz? Millet kazandı.  Millet kazanmaya devam edecek. Çok daha güzel işlere, çok daha güzel günlere, çok daha güzel bir geleceğe koşacak. Yarın sabah hep birlikte yeni bir yelken açıyoruz. Yarın pırıl pırıl, mis gibi bir bahar gününe uyanıyoruz. İstanbul’un havası mis gibi demokrasi kokacak. Mis gibi huzur kokacak. Mis gibi kardeşlik kokacak.”

“KİM SEÇİLİRSE SEÇİLSİN 39’U DA EŞİTTİR”

İmamoğlu, “14 ilçe belediyemiz vardı. Artık Beyoğlu bizimle. Bayrampaşa,  Beykoz, Çatalca, Silivri, Çekmeköy, Eyüpsultan, Sancaktepe, Tuzla, Şile, Üsküdar bizimle.  Şu anda rekabetin devam ettiği ilçelerimiz var.  Fatih'te Gaziosmanpaşa'da Pendik'te rekabetin devam ettiği ilçeler var. Biz il başkanımla beraber karargaha il başkanlığına gideceğiz. Ve sabaha kadar takip edeceğiz. Ama şunu söyleyeyim. Yarın sabah kim seçilirse seçilsin 39’u da bu kardeşiniz için eşittir. Biz onların  yaptığı ayrımcılığı yapmadık, yapmayız. Biz seçilene saygı duyarız. Sandıktan çıkanı emir kabul ederiz. Kolları sıvadım. Sizden enerjimi aldım. Size bir şey söyleyeyim mi? Değil atom karınca bizi bu beş yıllık yolculukta kimse geçemez” dedi.