CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'la yapacağı görüşmeye ilişkin açıklamalarda bulundu. Partisinin yetkili kurullarından fikir aldığını, eski genel başkanlarla da görüşeceğini ifade eden Özel, Erdoğan'la Çankaya Köşkü'nde bir araya gelme talebini dile getirdi. "Mekan nedeniyle böyle önemli bir görüşmeyi heba etmem" diyen Özel, "İçerik yer tartışmasından önemli" ifadesini kullanıp Saray'a da gidebileceğinin sinyalini verdi. 

"SİYASETTE PARADİGMA DEĞİŞİKLİĞİNE GİDİYORUZ"

Now TV'ye konuşan Özel, Erdoğan'la yapacağı görüşme hakkında şu görüşleri paylaştı:

- Partinin bütün yetkili organlarıyla konuştuk. Önceki dönem genel başkanlarımızla da bir istişare yapacağız. Sayın Kılıçdaroğlu, Altan Öymen, Hikmet Çetin ve Murat Karayalçın'la. Siyasette 22 yıldır iktidarla muhalefetin neredeyse birbiriyle hiçbir temasının olmadığı süreçte bir paradigma değişikliğine gidiyoruz. Önemli bir kırılma noktasındayız ve bayramda nezaket telefonunu açtık. Şimdi önümüzdeki toplantı bir çalışma toplantısı. Sayın Cumhurbaşkanı da buna olumlu baktığına ilişkin açıklamasını yaptı.

"MİLLET KİŞİSEL SÜRTÜŞMELERİ İSTEMİYOR"

- Nezaket değil bir çalışma ziyareti. Çok sert bir muhalefet yapacağız, buna devam hiç şüphe yok. Çünkü muhalefetin yumuşak olmasını gerektirecek hiçbir şey yok ülkede. Şartlar berbat durumda ama siyaset bazen münakaşa, bazen müzakere ama eninde sonunda nezaket işidir. Nezaketi bırakmayacağız. Karşımızdakilerin her birisi bu milletin seçip görevlendirdiği insanlar. Onlarla kişisel sürtüşmelere girmek, kavga-hakaret etmek... Millet bizden bunu istemiyor. 

- Gerekli yerde en şiddetli münakaşaları yapacağız ama bir de müzakere edeceğiz. O müzakerenin kapsamı noktasında partinin organlarından fikirlerimizi aldık. Biz bir kişinin karar verdiği bir yapı değiliz. 

"ÇANKAYA KÖŞKÜ ŞIK OLUR"

- Erdoğan'dan randevu talep edeceğiz. Onların takvimine uygun olarak da görüşeceğiz. (Yer-saat belli mi?) Daha istemedik, zaman fark etmez. Ülkenin Cumhurbaşkanı, takvimine göre hangi güne verirse biz ona uyarız. Ben Atatürk'ün partisinin son genel başkanıyım. O da Atatürk'ün diğer koltuğu olan Cumhurbaşkanlığı'nda oturuyor. Randevuyu eğer Çankaya Köşkü'nde verirse son derece şık olur, onu tercih ederim. Ama onun dışında seçenekler Meclis olabilir, AKP Genel Merkezi olabilir. Çünkü AKP Genel Başkanı sıfatıyla da değerlendiriyor olabilir.

"BEŞTEPE'YE GİTMİYORUM DEMEM"

- (Beştepe'yi bir çırpıda söylemiyorsunuz ama...) Doğrudan tercih etmem ama mekan tartışmasıyla da böyle önemli bir görüşmeyi heba etmem. Beştepe'de randevu verilirse Beştepe'ye de giderim. Sırf mekanın yeri açısından 'Beştepe'ye gitmiyorum, seninle görüşmüyorum' demem. Çünkü içerik yer tartışmasından önemli.

"BİR İNAT UĞRUNA HEBA EDEMEM" 

- Ama Atatürk Orman Çiftliği'ne, Atatürk'ün vasiyetinin aksine yapılmış, Mimarlar Odası'nın açtığı davalara, bütün itirazlara rağmen kanun ve hukuk tanımadan yapılmış bir mekan yerine Atatürk'ün hatırası olan Çankaya Köşkü'nü tercih ederim. Böyle bir görüşme için son derece şık olur.

- Kendileri de böyle değerlendirirler diye bekliyorum ama benim tabiatımda şöyle bir şey yok. Bazı tutumlar çok önemli bir içeriğe zarar veriyorsa itirazını dile getirirsin ama o görüşmeyi gerçekleştirirsin. Biri inat uğruna dünya kadar beklentiyi heba edemem. O beklentiler benim beklentilerim değil milletin beklentileri. Yakında randevumuzu isteriz, ne zaman verirlerse görüşürüz. 

EMEKLİ VE MÜLAKAT MİTİNGİ 

Özel ayrıca yakın zamanda büyük bir ''emekli mitingi' yapacaklarını söyledi. Özel, mülakat sorunu için gençlerle birlikte mücadele edecekleri de belirterek, ''Belki bir ‘mülakata hayır’ mitinginde buluşacağız gençlerle. Sayın Erdoğan ‘bunu çözeceğiz’ derse görüşmemizde tabi bu mitinge gerek de kalmaz'' dedi. 

BORÇLU BELEDİYELER

CHP’nin iktidardan aldığı borçlu belediyeler hakkında da konuşan Özel şunları söyledi:

- Bu hafta sonu bu salonda herkes ‘yok artık’ dedi, daha üstünü söyledi. Bir şömine koymuşlar makam odasına 1 buçuk milyon TL. O şatafatın içinde oturan belediyenin 1.2 milyar TL borcu var. Böyle şey olur mu? 50 tane makam odasına harcanacak parayla bir makam odası yapıyorsun. AKP’yi baş aşağı eden de bu. Böyle adamları belediye başkanı yaparsan oturtmazlar o koltukta, oturtmadılar da işte.

- Cumhurbaşkanına söyleyeceğim bu kadar borç aldık sizin belediyelerden diyeceğim. AKP gerçek belediyecilik diyordunuz ve rakam bu. Tahmin ediyorum 50 milyar, 100 milyara yakın bir borç olacağını tahmin ediyorum bunu da aşabilir. Belediyelerimizin projeleri için yurt dışından inanılmaz krediler bulmuşuz bir imzaya bakar, bu imzaların atılması lazım bunu da konuşacağız Sayın Cumhurbaşkanı ile.

Belediyedeki borçların zararlarının nasıl giderileceğine ilişkin olarak da Özel “Bu enkazı hep birlikte ayağa kaldıracağız. Meclis’teki adımlar da önemli. Mazaret üretmeyiz, iş üretiriz” dedi.

EŞ, DOST, AKRABA UYARISI

20-21 Nisan’da Yerel Yönetimler Çalıştayı’nda belediye başkanlarına yaptığı “Eş, dost, akraba işlerine girmeyin” uyarısı hakkında da konuşan Özel, şunları kaydetti:

- Bu ifadeler konusunda salonda bir mütabakat var ve en çok alkışları da bunlar da aldık. AKP kibirden, şatafattan ve israftan dolayı cezalandırıldı. İşiniz güvünüz hizmet olsun, milletin bu yokluğunda asla gereksiz harcamalar yapmayın dedik. Herkesin çocuğu işsiz CHP’li belediyelerdeki kişilerin çocuklarını da alırsan ‘bunlar kendileri için belediyeleri aldı’ diyecekler. ‘Hele ki eş, dost, akraba sakın belediyelere doldurmayın. Bu tokatı sen yaparsan sana da vururlar’ dedim.

ASGARİ ÜCRETE YILDA DÖRT ZAM

Özel, sözlererini şöyle tamamladı:

- Elbette güçlükler olur ama şu olmaz: Merkez Bankası, 2023 yılında 818,2 milyar lira zarar açıkladı Hazine ile birlikte ödenen 1,4 katrilyonu zengine vereceksin, bu para da her emeklinin maaşını 17 bin TL yapmaya yetiyor ama sen bunu yapmayacaksın. 3 ayda bir asgari ücrete zam yapılması lazım.

- Bunlar 2 defa yapacağız diyordu şimdi Temmuz’u da yapmayacağız diyorlar. Bundan sonra CHP Meclis’te olması gerektiği zaman Meclis’te, sokakta olması gerektiğinde de sokakta olacak. Hakkını aramak isteyen herkese önce cesaret vereceğiz, sonra da birlikte mücadele edeceğiz.