Avrupa Birliği (AB) bugün Ukrayna ile üyelik müzakerelerini başlatarak Rusya'nın işgaline karşı mücadele veren ülkeye siyasi destek verecek ancak Ukrayna'nın birliğe katılabilmesi için önünde hâlâ uzun ve zorlu bir yol var.

Lüksemburg'da düzenlenecek tören, sembolik bir anlam taşıyor. Üyelik için Ukrayna'nın kanunlarını zorlu müzakereler sonunda AB ile uyumlu hale getirmesi ve bunun öncesinde AB tarafından tüm Ukrayna kanunlarının gözden geçirilmesi gerekecek. Müzakereler gözden geçirme sonrasında başlayacak.

Ancak AB, Ukrayna ve günün ilerleyen saatlerinde ülkeye komşu olan Moldova ile müzakerelerin başladığını açıklayarak, her iki ülkeye Rusya'nın etkisinden uzaklaştıklarının ve Batı ile bütünleşme yolunda ilerlediklerinin sinyalini verecek.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenskiy'nin dış politika danışmanı Ihor Zhovkva, bu adımın Ukraynalılara moral vereceğini söyledi.

Kiev'de Reuters'a konuşan Zhovkva, "Bu çok önemli. Ukrayna'nın hak ettiği tam üyeliğe giden yol... geri dönülmez bir yoldur" dedi.

Başbakan Yardımcısı Olga Stefanishyna, AB hukuk dilinde Katılım Konferansı olarak bilinen etkinlikte Ukrayna heyetine liderlik edecek, Belçika'nın dönem başkanlığını yürüttüğü AB adına ise Belçika Dışişleri Bakanı Hadja Lahbib konuşacak. Konferansın TSİ 16.30 civarında başlaması bekleniyor.