Rusya'nın Savunma Bakan Yardımcısı Timur Ivanov, dün makamında Federal Güvenlik Servisi (FSB) tarafından gözaltına alındı. Ivanov, rüşvet almakla suçlanıyor...

2016'dan bu yana Rus Savunma Bakanı Sergey Şoygu'nun yardımcısı olarak görev yapan Ivanov, mülk yönetimi, konut, inşaat ve ipoteklerden sorumluydu.

Moskova'nın Basmanny Bölge Mahkemesi Ivanov'un 23 Haziran'a kadar gözaltında tutulmasına karar verdi. Mahkeme tarafından yayınlanan görüntülerde, 48 yaşındaki Ivanov'un üniformalı bir şekilde mahkemede cam bir kafesin içinde durduğu görüldü.

Masum olduğunu söyleyen Ivanov, suçlu bulunması halinde 15 yıl hapis cezasıyla karşı karşıya kalabilir. 

Devlet haber ajansı TASS, Ivanov hakkındaki soruşturmanın bir süredir devam ettiğini ve FSB'nin askeri karşı istihbarat biriminin de işin içinde olduğunu söyledi.

Geçtiğimiz aylarda vefat eden Rus muhalefet lideri Alexei Navalny'nin başkanlığını yaptığı Rusya Yolsuzlukla Mücadele Vakfı, Ivanov ve ailesinin yatları, helikopterleri, Fransız Rivierası ziyaretleri, elmas alımları ve Moskova'da 19. yüzyıldan kalma bir malikane de dahil olmak üzere lüks bir hayat yaşadığını iddia etmişti.

Forbes dergisi Ivanov'u Rusya'nın güvenlik yapılarındaki en zengin adamlardan biri olarak listeliyor.