Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yıl dönümüne saatler kala, Atatürk’ün ülkeyi emanet ettiği gençler, emanet edildikleri devlet yurtlarında ya yoksulluktan intihar ediyor ya da bozuk asansörlerde can veriyor. Asansör faciasına kimse, “Kader” diyemez. Gençlik ve Spor Bakanlığı’nı 1 yıl önce denetleyen Sayıştay, Eylül 2023’te, “Yurt asansörleri ayıplı” diyerek raporladı. Raporda, “Asansörlerin, elektrik tesisatlarının yenilenmesi, jeneratörlerin tamiri, değiştirilmesi genellik arz ediyor. Kullanıma engel, ayıplı arızaların çoğu, bu binaların fen kurallarına göre yapılmaması, yıpranma ve yanlış imalat kaynaklı. Yapımı ayıplı bu binaların, sorumlularının tespiti için teknik bilirkişi heyeti incelemeli” deniliyor.

GİZLİ RAPORLAR

Sayıştay’la aynı tarihte yani Eylül 2023’te Gençlik ve Spor Bakanlığı da “Kurumsal Mali Durum ve Beklentiler Raporu”nu yayınladı. Bakanlık raporu; merkezi bütçeden 66 milyar 544 milyon lira para aldıkları, paranın 38 milyar 529 milyon lirası yani üçte 2’sinin haziranda bittiği, KYK yurtlarında öğrencilerin barınma ve beslenmesi için 22 milyar 693 milyon TL aktarıldığı anlatılarak başlıyor. Aralık ayı sonunda kasalarını en iyi ihtimalle, 53 milyar 178 milyon TL’ye kapatma umutlarını sıralamışlar. 808 yurdun yatak kapasitesini 874 bin 693’ten 950 bine çıkardıklarını gururla anlattılar. Bakanlık, yurtlarda ranzaları 3 kata çıkardığını tabii ki rapora yazmadı.

TİYATRO ÇEVRİLMİŞ

Bakanlığın “Kurumsal Mali Durum ve Beklentiler Raporu”nda, öğrencilerin KYK yurtlarında intiharları, yemeklere itirazları ve barınma sorunlarına değinilmeyerek, hiç sorun yok gibi yapılmış. “Mali Durum” raporunda üniversite gençliği için “Hayallerini Sahneye Taşı” adlı tiyatro oyunu ve “Bir Diriliş Öyküsü” gibi öykü yarışmaları yaptıklarını anlatmışlar. 29 Ekim’de yani sadece 24 saat sonra, Cumhuriyetin 100. yılında, Bakan Osman Aşkın Bak öykü birincilerine ödül verecek. Vicdanlarınıza sorun; 20’sinde üniversiteli bir genç kızın yurt asansöründe can verişi ve boğazında idam ipiyle yemekhanede asılı üniversiteli gencin intiharını, tiyatroda hangi dram oyunu anlatabilir?

MALİ RAPORDA NEY

Rapor; “Öğrencilerimizin motivasyonu yüksek, başarıya odaklanmış, akademik başarılarına destek olmak, ilgi duydukları alanlarda bilgi ve becerilerini artırmak ve üniversite öğrenimleri sonrasında donanımlı bireyler olarak iş piyasasına katılmalarını sağlamak amacıyla…” diye sürüyor. Türk İslam Sanatları kapsamında ebru, hat, ebru, tezhip, minyatür, bağlama, halk oyunları, ney üfleme gibi kurslar açtıklarını anlatıyorlar. Öğrencilere, kahvaltıda bir dilim ekmek, bir parça peynir ve birkaç zeytin çıkarabilen KYK, yarı aç yarı tok kalan gençlerin nefesini kesse de ney üflemeyi öğretme derdine düşmüş. Mali rapora bir de “Ney öğrettik” diye yazılmış.

YURT İMAMLARI

Üniversitelerde okuyan 1 milyon 437 bin öğrenciye aylık 1250 lira burs vermekle övünmüşler. Gençlere aylık ödenen 1250 lira bursun, asgari ücretin 10’da 1’i olduğu tabii ki rapora yazılmamış. Raporda ne var? KYK yurtlarında Değerler Eğitimi kapsamında Kur’an-ı Kerim, İslam Ahlakı, İş ve Meslek Ahlakı, Fıkıh, Esma-i Hüsna, Din Psikolojisi, Abide Hanımlar ve Güncel Hayat dersleri verildiğini anlatmışlar. Üniversitelilerin gün aşırı intiharları, ihmaliniz yüzünden yurt asansöründe can veren genç kızın feci ölümü, Güncel Hayat ders konusu içine girecek mi? Yurtlardaki 950 bin öğrenciden 40 bin 634’ü kurslara katılırken 909 bin 366’sı katılmamış. Diyanet’ten 454 yurda 684 imam yerleştirildiği mali rapora girmiş. KYK’da üniversiteliler can verirken AKP’nin tek derdi yurtlara da imam atamak oldu!

PARALAR SOMALİ’YE

Gençlik ve Spor Bakanlığı, “Gençlerin farkındalıklarının artırılması hedefiyle film ve dizilerde İslam düşmanlığı yapanları, milli, manevi, ahlaki değerlere zarar verici içerikler yayınlayanları takip için ‘Farkındayız Projesi’ni hayata geçirdik” diye raporlamış. Türkiye’de, 2 haftada 4 üniversite öğrencisi KYK yurdunda intihar etti. Adnan Menderes Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi 4. sınıf öğrencisi Zeren Ertaş, Sayıştay uyarısı dikkate alınsaydı, KYK yurdu asansöründe ölmezdi. Anadolu’da ani esen rüzgardan adını alan Zeren, yaptırılmayan yurt asansöründe can verirken, aynı saatlerde AKP iktidarı Somali’ye 30 milyon dolar hibe etti. Atatürk’ün, “Umudumuz gençlerde” dediği gençler, ülkede olup biten her şeyin farkında!