İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun, İstanbul’da gerçekleştirilecek 2027 Avrupa Oyunları’nın imza töreni için bir gazeteci grubu ile Roma’ya yaptığı ziyaret, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından eleştirildi.

Kabine toplantısı sonrası açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Belediyelerin görevi gazetecileri özel uçaklar tutup şarap festivallerine götürmek değil" dedi.

Ekrem İmamoğlu, Erdoğan'ın sözlerine, şu ifadelerle yanıt verdi:

"Biz oraya 2027 Avrupa Oyunları’nın protokolünü imzalamak için gittik. Ve Avrupa Olimpiyat Oyunları Komite Başkanı ile çok önemli bir tören düzenledik.  Evet bazı gazeteciler bize eşlik etti. Bu tarihi olaya hem şahitlik yaptılar hem de bunun kamuoyu tarafından duyulmasını sağladılar.  Sayın Cumhurbaşkanı 2027  Avrupa Oyunlarını, İtalya'yı, Roma'yı şaraba nasıl bağladı onu anlamadım."

2027 Avrupa Oyunları’nın imza törenini takip etmek için Roma'da bulunan SÖZCÜ yazarı İsmail Saymaz da bu sabah, SÖZCÜ TV'de yayımlanan Para Politika programında, eleştirilere yanıt verdi. Saymaz, "Ben muhabirim, haberin olduğu her yere giderim" dedi.

İsmail Saymaz, özetle şunları söyledi:

- Önce Roma'da ne olduğunu bir anlatayım. Ne oldu orada? Maalesef bu yaygara nedeniyle oraya niye gittiğimiz, orada nasıl bir etkinlik olduğu anlaşılamadı. Asıl üzücü olan da bu.

- 2028'de Los Angeles'ta Olimpiyatlar yapılacak. Amerika'da olacak bu olimpiyatlara katılacak olan Avrupalı delegasyon, futbol dışındaki spor alanlarında mücadele eden sporcular için kota mücadeleleri olacak. Yani her ülke daha fazla sporcusunu 2028'de olimpiyatlarda temsil ettirmek için 2027'de Avrupa oyunlarına katılacak. Avrupa ülkeleri 2028'de Los Angeles'ta yapılacak olimpiyatlara daha fazla sporcu göndermek için mücadele edecekler. Bu dördüncüsü oluyor Avrupa Olimpiyatlarının. Daha önce Bakü'de, Krakow'da yapılmış.

- Türkiye defalarca başvurdu ve bu imkan tanınmadı. Yani olimpiyatlara katılacak sporcuların belirleneceği, kotasının belirleneceği bu Avrupa olimpiyatları için Türkiye'ye hiçbir fırsat gelmedi. İlk defa bu yıl başında Avrupa Olimpiyat Komitesi toplandı, karar aldı ve Türkiye'nin başvurusunu kabul etti. Bunun imza töreni için Roma'ya gidildi. Büyükşehir Belediyesi bu imza törenine şahit olmaları için gazetecileri de götürdü.

DÜNYANIN VE AVRUPA'NIN GÖZÜ İSTANBUL'A DÖNECEK

- Orada kimler vardı? Avrupa Olimpiyat Komitesi başkanı, İtalya Olimpiyat Komitesi başkanı, Türk Milli Olimpiyat Komitesi başkan yardımcısı vardı. Beşiktaş Spor Kulübü Başkanı da vardı. Dolayısıyla orada üçlü komite Türkiye'nin 2027'de İstanbul'un Avrupa olimpiyatlarına ev sahipliği yapmasını kararlaştırdı. Ve burada 30'a yakın dalda müsabakalar olacak, 48 ülkeden 7 bin 500 sporcu gelecek. Mesela bunlar hiç konuşulmadı. Haliç kıyısında kürek müsabakaları olacak, İstanbul'da tenis, koşu ve diğer Olimpik alanlardaki mücadelelerin hepsi burada gerçekleşecek. 2027 itibariyle İstanbul, dünyanın ve Avrupa'nın gözünü döndüğü, belki gelip izlediği, belki televizyondan takip ettiği bir şehir haline gelecek. 150 ülkede canlı yayınlanan oyunlar bunlar.

- Dolayısıyla bu, Türkiye açısından hem sportif bir başarı, hem turistik bir tanıtım imkanı, hem de ciddi bir ekonomik fırsat. Türkiye yıllardır bunun için mücadele veriyor ve ilk kez oldu. 2027'de yapılacak Avrupa Olimpiyatları, aynı zamanda Türkiye'nin 2036 olimpiyatlarına ev sahipliği yapmak üzere adaylığı için de bir referans olacak. Bu Türkiye için ekonomik, sportif ve turistik bakımdan çok önemli. Bakü'deki oyunlara ek olarak sadece iki haftada 500 bin turist gelmiş. Krakow'da ise 150 bin. İstanbul'un bu etkinlikte beklentisi ise 500.000 ek turist ve yaklaşık 1 milyar dolarlık ekonomik katkı.

MURAT KURUMUN VAATLERİ ARASINDAYDI

- Hem turistik etkisi var hem de ekonomik katkısı olacak. Türkiye, 2036 olimpiyatlarına ciddi bir aday olduğunu ortaya koyacak bir fırsat ele geçiriyor. Türkiye dünyadan kopuyor, Avrupa Konseyi'nden ihraç edilecek aşamaya gelmiş. Yeniden Avrupa ile bağların kurulmasına da vesile olacak. Murat Kurum yönetirken olsaydı, müthiş kutlamalarla ilan edilecekti çünkü Avrupa Olimpiyatları meselesi Murat Kurum'un vaatleri arasındaydı.

- Merkez ve yerel yönetim birlikte yaptıkları işlerdir. Bir tane bakanlıktan kimse var mıydı? Spor Bakanlığından bir yerden? Olimpiyat Komitesinin Başkan Yardımcısı bile gelmedi. Roma Büyükelçisi bile gelmedi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ak Parti'nin elinde olsaydı, Roma Büyükelçisi gelmez miydi? Herkes gelirdi. Ekrem İmamoğlu ziyarete gittiğinde bu konuyu açmadı bile.

- Hem İtalya Olimpiyat Komitesi başkanı hem de Avrupa Olimpiyat Komitesi başkanı, Türkiye açısından ne kadar anlamlı olduğunu söylediler. 

BU BİR HABER GEZİSİDİR

- İnsanlar geziye gitmiş diye İmamoğlu eleştirilmez mi? İmamoğlu soru mu koymuş önlerine? İmamoğlu, verilen yanıtları toplatıp kontrol mü ettirmiş? Bu bir haber gezisidir. Yaygara nedeniyle Aile Bakanlığı bu hafta Belçika'da özel bir proje var, gidemiyor kimse. İktidar yanlısı iki gazeteci beni aradı, korkumuzdan gidemiyoruz diyorlar. Federasyon bir etkinliğe götürecekmiş, bu ana kadar hep federasyon götürmüş, şimdi nasıl gideceğiz bilmiyoruz diyorlar. Mehmet Özhaseki, geçen hafta bir otobüs gazeteciyi Hatay'a götürdü.

HAKSIZ BİR BİÇİMDE SABOTAJ EDİLDİ

- İstanbul'da Avrupa Olimpiyatları oynandığında, dünyanın etkili bütün organları buradan canlı yayın yapacak. Türkiye dünyanın dikkati burada olacak. Maalesef gazetecilik çalışmasının göz ardı edilerek ve haksız bir biçimde sabotaj edildiği inancındayım. Kemal Bey'in uçağıyla Amerika'ya gittim, Berlin'e gittim, Meral Akşener'le Hatay'dan döndüm. Haber neredeyse oraya giderim.