Kripto para birimleri 7-10 Ocak tarihleri arasında gelmesi beklenen ilk spot Bitcoin ETF kararına odaklanırken, kararı verecek olan ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'nun (SEC) sosyal medya X hesabı hacklendi.

SEC'in hesabından Türkiye saatiyle 00.11'de "Bugün SEC, Bitcoin ETF'lerinin tüm kayıtlı ulusal menkul kıymet borsalarında listelenmesine onay veriyor. Onaylanan Bitcoin ETF'leri, yatırımcıların sürekli korunmasını sağlamak için sürekli gözetim ve uyumluluk önlemlerine tabi olacaktır" paylaşımı yapıldı.

SEC'İN 'ETF ONAYI' PAYLAŞIMI SİLİNDİ

SEC Başkanı Gary Gensler de Türkiye saatiyle 00.26'da SEC'in X hesabının hacklendiğini duyurdu. Gensler, mesajında "SEC Twitter hesabının güvenliği ihlal edildi ve izinsiz bir tweet gönderildi. SEC, spot bitcoin borsasında işlem gören ürünlerin listelenmesini ve ticaretini onaylamadı" dedi.

Gensler'in mesajının ardından SEC'in hesabındaki Bitcoin ETF onayına yönelik paylaşım silindi. SEC'in hesabından yapılan yeni paylaşımda ise "SEC X hesabının güvenliği ihlal edildi ve yetkisiz bir gönderi yayınlandı. SEC, spot bitcoin borsasında işlem gören ürünlerin listelenmesini ve ticaretini onaylamadı" denildi.

Bitcoin, açıklamalarla birlikte önce 47 bin 900 dolara yükseldi, ardından 46 bin 100 dolara kadar düştü.

PİYASALAR SEC'DEN KARAR BEKLİYOR

Dünyanın en büyük varlık yönetim şirketi Blackrock ile VanEck, WisdomTree, Fidelity, Bitwise, Grayscale Investmens ve Invesco, spot Bitcoin ETF'si için SEC'e başvuru yapan firmalar arasında yer almıştı. 

Spot Bitcoin ETF'ler için talep yoğun olmasına rağmen, SEC, bu tür bir ETF ile ilişkili riskler konusunda daha temkinli yaklaşım göstermişti. 

ABD'de federal mahkeme, geçen yıl ağustos ayında SEC'in kripto varlık yönetimi şirketi Grayscale'in spot Bitcoin ETF başvurusunu reddetmesinin hatalı olduğunu belirtmiş, söz konusu kararı bozmuştu. 

Spot Bitcoin ETF'sinin onaylanacağına dair spekülasyonlar geçen yıl kripto paralardaki yükselişi desteklerken, geçen hafta çıkan haberlerde de SEC'in Nasdaq, Chicago Opsiyon Borsası (CBOE) ve New York Menkul Kıymetler Borsası (NYSE) olmak üzere büyük borsalarla spot Bitcoin ETF'ler hakkında görüşmelerde bulunduğu belirtilmişti. 

Son olarak, SEC'e spot Bitcoin ETF için başvuruda bulunan şirketlerin, ücret bilgilerini içeren güncellenmiş dosyalarını sunmaları, birkaç gün içinde SEC'in kararının çıkabileceği şeklinde yorumlanmıştı.