ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'nun (SEC), spot Bitcoin Borsa Yatırım Fonu (ETF) başvurularını onaylamasının ardından kripto piyasası hareketlendi.

Bugün SEC Başkanı Gary Gensler, spot Bitcoin ETF hisselerinin listelenmesi ve alım satımının onaylandığını bildirdi.

Böylece SEC, ARK 21Shares, Invesco Galaxy, VanEck, WisdomTree, Fidelity, Valkyrie, BlackRock, Grayscale, Bitwise, Hashdex ve Franklin Templeton tarafından yapılan başvurular onaylandı.

ETHEREUM'DA RALLİ

Öte yandan mayıs ayında bir Ethereum spot ETF'sinin onaylanacağı olasılığının fiyatlanması, dünyanın en büyük ikinci kripto varlığında ralliye sebep oldu.

SEC'in mayıs ayı sonuna kadar aralarında VanEck, Ark 21Shares ve Hashdex'in de bulunduğu çok sayıda Ethereum spot ETF başvurusu hakkında karar vermesi bekleniyor.

SEC BAŞKANINDAN UYARILAR

Gensler, Bitcoin'in spekülatif, değişken bir varlık olduğunu ve aynı zamanda fidye yazılımı, kara para aklama, yaptırımlardan kaçınma ve terörün finansmanı gibi yasa dışı faaliyetler için de kullanıldığını belirtti.

Gensler, "Bugün belirli spot Bitcoin ETF hisselerinin listelenmesini ve alım satımını onaylamış olsak da Bitcoin'i onaylamadık veya uygun bulmuyoruz. Yatırımcılar, Bitcoin ve değeri kriptoya bağlı olan ürünlerle ilgili sayısız risk konusunda dikkatli olmalıdır" değerlendirmesinde bulundu.

KRİPTO PİYASASINDA SON DURUM

Bitcoin, SEC onayını önceden fiyatladığı için yatay hareket etti ancak Ethereum'daki yükseliş dikkat çekti.

Kararın ardından Bitcoin kısa süreliğine 47 bin doları görse de sonrasında  artışla 45 bin 600 dolar seviyesinden satıldı.

2022'de yüzde 64 oranında değer kaybeden Bitcoin, büyük ölçüde SEC'in sonunda ETF'leri onaylayacağı yönündeki spekülasyonlar nedeniyle 2023'te iki kattan fazla artmıştı.

Ethereum ise bugün yüzde 10 artışla 2 bin 600 dolar seviyesine ulaştı. Ethereum ağında güncelleme yapılacağı haberi de yükselişte etkili oldu.

Cardano yüzde 16,7 yükselişle 0,5842 dolara yükselerek dikkat çeken kripto varlıklardan oldu. 

Kripto varlık piyasasının toplam piyasa değeri 1,71 trilyon dolar seviyesine ulaştı.