Kamuoyunda 'yüksek karlı gizli fon' adıyla bilinen, 2'si tutuklu 7 sanığın yargılandığı dolandırıcılık davasında, müştekiler Arda Turan, Emre Belözoğlu ve Fernando Muslera'nın ilk kez beyanı alındı. İstanbul 41. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuklu sanıklar Seçil Erzan ve Ali Yörük ile taraf avukatları katıldı.

"HOCANIN HESABINA YATIRILAN TÜM PARAYI BEN VERDİM"

Duruşmada, Seçil Erzan, Fatih Terim ile ilgili soruya da açıklık getirdi. Erzan, şunları söyledi:

* “Fatih Terim’le ilgili çok şey söyleniyor. Açıklayayım. Özel bankacılıkta zarar etmişti. Bankayı değiştirmek istiyordu. 300 bin dolar teslim etti. Elden verdi, 'Sen bunu değerlendir' dedi. 1 milyon dolar getirdi sonra. 1 milyon 300 bin dolar verdi yani. 2022 Ocak ayından itibaren 2023 Nisan’a kadar yatırılan tüm tutarlar çıktığında her şey çıkar. O dönemde hocanın hesabına yatırılan tüm parayı ben verdim. 'Mor valiz Umut’a verildi' diye yazmışım zaten. O da şoförü.

* Hoca, ekside olduğunu biliyordu. 'Para getirmeniz gerekiyor' dedim. Tüm gayrimenkulleri satıp açığını kapatıp verecekti. Ben de bu parayla SPK onaylı gerçek bir fon kuracaktım. Hem hoca kazanacaktı, hem herkes. Onun peşinde koşuyordum, Bodrum’daki evin satılması için. Hocayla bunu yüz yüze konuştuk. 1 milyon doları da eksiği olduğu için verdi zaten.

"MUSLERA, TERİM’İ ARADI"

* Fatih Terim fonu kendilerinden çıktı. Ben demedim. 2023 Şubat'a kadar demedim. Hocaya bir fon kurulacaktı zaten. Muslera, Fatih Terim'i arayıp teyit etti zaten gözümün önünde."

“O GECE ÖLMEYİ BECEREMEDİM"

Kimden ne kadar para aldığını da tek tek anlatan Seçil Erzan, şunları söyledi:

* "Arda Turan bana toplam 10 milyon 736 bin dolar getirdi. 7 milyon 920 bin dolar aldı. Ben daha önce hesap yapmamıştım. Hesapları yaptım bu hesaplar doğrudur. Benim hatırladığım rakamlar bunlar bunun haricinde bir şey varsa Arda getirsin oturup konuşalım. Aklımı oynatacağım, ben bunları hatırlıyorum. 

* Selçuk İnan’ın benim hesabıma göre 1 milyon 350 bin dolar alacağı var. Muslera 1 milyon 200 bin dolar vermişti, 700 bin dolar geri aldı, 500 bin doları kaldı. Buse Terim ve eşinden önce 190 bin dolar sonra 50 bin dolar daha aldım. Bilirkişi raporunda yer alan listeyi yaparken Hüseyin Bey ve Nazlı da yanımda vardı. 

* Ben o gece ölmeyi beceremedim, bana bu listeyi yaptırdılar.  Bana o gece ‘Milyar dolar da yaz’ deselerdi yazardım. Herkes beni arayıp ‘Bana şu kadar yaz’ diyordu."

“PARAM YOK"

Mahkeme başkanının "Sizden fazla para alanlar kim?" sorusuna Erzan, “Semih Kaya 4 milyon 275 bin dolar fazla para aldı. Fırat Özdemir 2 milyon 410 bin dolar, Ali Yörük’ün tefeciler dediği kişilere 3 buçuk milyona yakın ödeme yapıldı" yanıtını verdi.

Erzan’ın başka isimler de sayması üzerine mahkeme başkanı "Madem bu insanlara bu kadar fazla para verdiniz ve hala sizi rahatsız ediyorlardı, neden buna bir tepki göstermediniz? Neden onları engellemediniz?" sorusuna ilişkin Erzan, şu cevabı verdi:

* "Çünkü korkuyordum. Kapımda 10 tane tefeci vardı. Benim bir imajım vardı, şube müdürüydüm. Rezillik çıkmasın istedim. Bana şantaj yapıyorlardı. Benden ekstra para istediklerinde bu sebeple tamam diyordum, vakit kazanmaya çalışıyordum, karşılarında tir tir titriyordum. Sanki istedikleri parayı vermek zorundaymışım gibi hissediyordum. Aslında ben iyi bir insandım. Ben, bir sarmala sürüklendim kimsem yoktu. 

* Fazla para verdiğim kişilerin bana ödeme taahhütleri vardı onlara güveniyordum. Benim aracım yol ortasında durdurulup içindeki paralar alınıyordu. Ben canını kurtarmanın derdine düşmüştüm. Ben Süleyman Aslan dışında hiç bir tefeciyi de tanımıyorum. 2022 Aralıkta tamamen bitmiş durumdaydım. Artık para filan görmek istemiyordum. Benim param da yok."

SANIK ERZAN'IN 252 YILA KADAR HAPSİ İSTENİYOR

Sanık Erzan'ın 'Özel belgede sahtecilik' ve 'Tacir veya şirket yöneticisi olan ya da şirket adına hareket eden kişilerin ticari faaliyetleri sırasında, kooperatif yöneticilerinin kooperatifin faaliyeti kapsamında nitelikli dolandırıcılık' suçlarından 69 yıldan 226 yıla kadar hapsi istenen ana iddianamenin ardından hazırlanan yeni iddianameyle Erzan hakkında istenen hapis cezası da yükseldi.

Erzan'ın, 77 yıldan 252 yıla kadar hapsinin talep edildiği iddianamede, sanıklar Ali Yörük, Kerem Can, Hüseyin Eligül, Nazlı Can, Atilla Yörük ve Asiye Öztürk'ün ise aynı suçlardan 3 yıl ile 85 yıl arasında hapisle cezalandırılması isteniyor.

İstanbul 41. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen dava kapsamında 2'si tutuklu 7 sanığın yargılaması sürüyor.