14. Ağır Ceza Mahkemesi’nin salonunda tutuklu sanık Seçil Erzan'ın da aralarında bulunduğu toplam 7 sanığın yargılandığı davanın ikinci duruşması görüldü.

Semih Kaya ifade vermeye geldi.

Duruşmada tutuklu sanıklar Seçil Erzan ve Ali Yörük hazır bulundu. Müştekiler Buse Terim Bahçekapılı ve eşi Volkan Bahçekapılı katılırken, Arda Turan ise mazeret sundu. Eski Galatasaraylı futbolcu Semih Kaya, tanık olarak ifade vermek için mahkemede hazır bulundu.

Buse Terim ve eşi Volkan Bahçekapılı da adliyeye geldi

"ŞUBE MÜDÜRLERİNİN PARAYI İŞLETME YETKİSİ VAR"

Duruşmada Seçil Erzan'ın ifadesi dinlendi. 2010 yılında kuzeni Tanın Yılmaz ve eşinin parasını faize yatırarak bu işe başladığını anlatan Erzan, "2015 yılında annem ciddi bir beyin kanaması geçirdi. Bundan sonra anneme hassasiyetim arttı. O dönem Merve Tanın bana çok yardımcı oldu. 2016 yılından sonra babam ilgilenmemeye, Bozcaada'da yaşamaya başladı. Biz de annemle Çorlu'da yaşamaya başladık. Ben babamdan Tanın Yılmaz'ın dediği gibi dayak yemedim." dedi. 

Hüseyin Eligül ve eşiyle annesinin rahatsızlığı döneminde tanıştığını söyleyen Erzan, "Hüseyin abi zamanla bana akrabalarının da paralarını getirmeye başladı. Bunları ben talep etmedim" dedi.

"İNSANLAR 'PARA PARA' DİYORLARDI"

Tutuklu sanık Seçil Erzan, "İnsanlar, 'Seçil'i gördüğümüzde gözümüze dolar geliyor', 'para, para' diyorlardı" dedi. 

Erzan, "Benim tek amacım iyi bir banka müdürü olmaktı. İşim konusunda çok hırslıydım. Her şeyi işim olarak düşünüyordum" dedi.

"GELİRLERİNİN 10 KATI KAZANDILAR"

Hayatındaki herkesin hayat standartlarının yükseldiğini söyleyen Seçil Erzan, "Arabaları bir üst modele çıkıyordu. Tarlalar alıyorlardı. Gelirlerinin 3,5,10 katı kadar paralar kazanıyorlardı" dedi. 

Evrim Pınar Güzel’den değerlendireceğini söyleyerek para aldığını anlatan Erzan, "İlk başta değerlendirdim. Ancak sonra değerlendirmeye çalıştım, değerlendiremedim. Aldığım parayı 1 saat sonra başkası kapıyordu" dedi.

"HERKES YER İÇER, HESABI SEÇİL ÖDER"

Savunma yaparken sesi titreyen Erzan, "MASAK herkesin hesaplarını incelesin. O dönem kim bana para verdiyse kim benden para aldıysa herkesin hesapları incelensin. Kimseye derdimi anlatamıyorum. Herkes yer içer hesabı Seçil öder" dedi. Erzan "Ben banka müdürü olmasaydım bu insanlar bana para vermezdi." ifadelerini kullandı.

"BELÖZOĞLU'NUN 800 BİN DOLARI SEMİH KAYA'YA GİTTİ"

Emre Belözoğlu'nun 800 bin dolarının Semih Kaya'ya gittiğini söyleyen Seçil Erzan, "Emre Belözoğlu’nun 800 bin dolarını Semih'e verdim. Emre Belözoğlu'ndan 3 parça halinde parayı aldım. Emre'den alınan parayı herkese dağıttım. 700 bin dolarını Barış'a verdim, Semih'e 800 bin dolar verdim. 250 bin doları Atilla Baltaş'a, 650 bin doları bir hekime gitti. Selçuk, Semih'i aradı teyit etti. Selçuk, Murat'ı getirdi böyle böyle herkes birilerini getirdi bana" dedi.

"İNSANLAR MAĞDUR OLDU ÖZÜR DİLERİM"

Semih Kaya'ya fazla para verdiğini ifade eden Erzan, "4.5 milyon dolar Semih'e fazla para verdim. Emre Çolak’ın parasının yüzde 80'i Fırat’a gitti. Arkada 10 tane koruma edecek, bana yardımcı olacak nüfuslu insanlar olurdu. İşimi geleceğimi kaybettim, insanlar mağdur oldu özür dilerim. Kim ne almış, çıkarsın herkesin parası ödensin" diye ifade etti.

"BANKA MÜDÜRÜ OLMASAYDIM İNSANLAR BANA PARA VERMEZDİ"

İnsanlarla arasının iyi olduğunu belirten Seçil Erzan, "Kişisel ilişkilerim de vardı müşteri ilişkisi de. Emre ile müşteri ilişkim vardı ancak Arda’yı tanıyordum, daha önceden yakın değildik para alışverişinden sonra yakınlaştık. Ben banka müdürü olmasaydım bu insanlar bana para vermezdi. Futbolcular ve yönetimle aram iyiydi. Ben kimseye kötülük yapmadım. Kötü insan olduğum için mi kar dağıttım bilinçli bir şekilde? Arda’nın aldığı saati beni darp ederek aldılar. Bana gelen hediyelerin hiçbirisini kullanmadım. Dolandırıcı değilim" ifadelerini kullandı. Duruşma verilen aradan sonra tekrar başladı.

"ARABANIN İÇİNDE ÇEKİLEN VİDEODA SÖYLEDİĞİM ŞEYİ ZORLA SÖYLETTİ"

Mahkeme başkanının, 'imzalatılan senet'e ilişkin sorusuna Erzan, "Süleyman amcadan para almıştık. Onun için. Ben o gün Çorlu'daydım. 7 Nisan'da işe gitmedim. Çorlu'ya gittim, kimse bana ulaşamadı. Döndüğümde kapının önünde herkes beni bekliyordu. Ayaklarım tutmuyordu, su içmek istiyordum. O an bana bir şeyler imzalatmaya başladılar. Arabanın içinde çekilen videoda söylediğim şeyi zorla söyletti" dedi.

"KORKTUĞUM İÇİN ŞİKAYETÇİ OLAMAMIŞTIM"

Birtakım kağıtlar imzaladığını ifade eden Erzan, "O gece Tanın ile Merve bize geldiler. Hüseyin ağabey de vardı. Kapıyı kilitleyip bana 10-15 kağıt imzalattılar. O gece birileriyle görüştürdüler, küfürler ettirildi bana. Kolum morarmıştı. Korktuğum için şikayetçi olamamıştım" diye ifade etti.

İSMİ KULLANILAN KİŞİLERİN FONDAN HABERİ YOKMUŞ

Mahkeme başkanı Erzan’a, hangi müştekilere “Fatih Terim fonu, Hakan Ateş fonu ya da Mehmet Aydoğdu fonu” dediğini sordu. Seçil Erzan, “Volkan Bahçekapılı ve Emre Belözoğlu’na söyledim” dedi. Erzan, ismi kullanılan kişilerin fondan haberi olmadığını söyledi. 

"GÜVENLİK KAMERALARI İNCELENSİN"

Erzan, “Bankanın güvenlik kameraları incelensin. Etrafındaki MOBESE kayıtları da incelensin. Kimler benim odamdan para dolu valizlerle çıkmış görülsün” diye ekledi. 

"KONUŞMADA KAR ALAN KİŞİ HAKAN ATEŞ Mİ?"

Avukat Rezan Epözdemir, Tanın Yılmaz ile konuşmasında, “yüzde 50 verdik. Şu an Fransa’dalar. Ye ye bitiremediler” diye söylediğini ifade etti. Yaptığı araştırmasında konuşmanın yapıldığı hafta Hakan Ateş’in Fransa’da olduğunu söyledi. Epözdemir, “Konuşmada geçen yüzde 50 kar alan kişi Hakan Ateş mi?” dedi. Erzan bu soruya "Hayır" diye cevap verdi.

“PARA ALIP KOYMAK SUÇSA SEÇİL HANIM DA ASİYE HANIM DA SUÇLU” 

Tutuklu sanık Ali Yörük savunmasında, "Ben suçsuzum, bana verdikleri paraları alıp arabaya koydum. Para alıp koymak suçsa bana parayı veren Seçil hanım da suçlu, Asiye hanım da suçlu. Benim bir evim, eşimin de bir evi vardı. Eşimin evini satıp, krediyle yeni bir ev aldık. Onun haricinde oğlumun sünnetinde bir arsa aldım ve hayvancılıkla uğraşan kayınpederim için iki tarla aldık. Bunun dışında bir mal varlığımız yok" dedi. 

“SEÇİL BENİ FATİH TERİM İLE TANIŞTIRDI” 

Tutuksuz sanık Nazlı Can, “Ben Seçil’in böyle bir şey yapabileceğini düşünmüyordum, olayın illegal olduğunu bilmiyordum. Candaşla problem yaşıyordu o yüzden ‘Rahat ol’ dedim. Seçil’in kendisi de son dakikaya kadar herkesi kandırdığı gibi beni de kandırdığını söylüyor. Çok kötü bir 7 ay geçirdim psikolojim darma duman. Seçil benimle birlikteyken birilerine gidip ‘İmza atıcam’ deyip görüşüyordu. Son zamanlarda panikti. Seçil beni Fatih Terim ile tanıştırdı, hayal edemeyeceğim insanlarla tanıştırdı” dedi.

FATİH TERİM’İN KIZI BUSE TERİM İFADE VERDİ

Sanık savunmaların ardından müşteki ifadelerine geçildi. İlk olarak Fatih Terim’in kızı müşteki Buse Terim ifade verdi. Buse Terim vadede olan 190 bin dolarını fona yatırdığını söyledi. Mahkeme Başkanı, “Bu fonla ilgili babanıza soru sordunuz mu?” diye sordu. Bu soru üzerine Buse Terim, “Babama hiçbir şey sormadım. Bizim baba kız ilişkimiz de parasal konumuz olmaz. Ben zaten utanırım böyle bir şey sormaya benim hesabım ayrı, evim ayrıdır. Eşime de ben bir şey söylemedim. Eşim bana ‘Seçil hanım beni arayıp böyle bir fondan bahsetti’ deyince ben de ‘evet benim de param o fonda’ dedim.

Beni kuzenim Terim arayınca ben de parayı Seçil Erzan’a gönderdim. Seçil Erzan ile konuşmadım. Parayı yatırdığım gün evrak istedim. Ancak yarın vereceğini söyledi. Sonrasında da istememe rağmen vermedi” dedi.

BUSE TERİM SİNİRLENDİ

Müşteki Buse Terim’in ifadesi sonrası bir sanık avukatı söz alarak Fatih Terim’in adının fonda geçtiğini, kendilerini bu konuda uyarıp uyarmadığını sordu. Avukat ayrıca Fatih Terim’in eski avukatı ve Seçil Erzan’ın eski nişanlısı olan Candaş Gürol’un da ifadesinde, “Fatih Terim’e kırgınım” dediği kısmı hatırlatınca sinirlenen Buse Terim, “Siz Candaş bey buraya geldiğinde ona şunu sorun, madem ki Seçil hanımın bunları yaptığına uyanmış neden müvekkillerini uyarmamış” dedi.

DURUŞMA ERTELENDİ

13 saat süren Seçil Erzan duruşması tanıkların dinlenmesi için 15 Ocak Pazartesi günü saat 10.30’a ertelendi.