İBB Meclisi’nin şubat ayı oturumlarının son birleşimi gerçekleştirildi. Meclis 1.Başkanvekili Zeynel Abidin Okul’un yönettiği oturumda, Sarıyer’in yılladır devam eden tapu sorunu oybirliği ile alınan kararla çözüldü. Karar ile Sarıyer’in 10 mahallesinde İBB mülkiyetinde bulunan yaklaşık 5 milyon metrekarelik alanda binaları bulunan vatandaşların mülkiyet sorunu çözülecek ve tapularını alabilecekler.

5 YIL SÜREYLE DEVREDİLEMEYECEK

Kocataş, Poligon, Çayırbaşı, Rumelihisarüstü, Sarıdağ (Merkez), Kazımkarabekirpaşa, Reşitpaşa, Cumhuriyet, Emirgan, Çamlıtepe (Derbent) mahallelerinde İBB mülkiyetindeki taşınmazlarında sadece üzerinde binası olan veya binası daha önce yıkılan hak sahiplerine satış yapılacak. Satış bedelinin tamamını peşin ödeyemeyen hak sahiplerine satış bedeli bakiyesi için tapu kayıtlarına ipotek konularak tapu devri yapılabilecek. Tapu alan hak sahipleri, tapularını 5 yıl süreyle üçüncü kişilere devredemeyecek.  

“İMAMOĞLU SÖZÜNÜ YERİNE GETİRDİ”

Oylama sırasında söz alan CHP’li Meclis Üyesi Melendiz Dalyan İzgi, “İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu 2019’da göreve gelirken ‘yerinde dönüşüm olacak mahalleleri ranta kurban etmeyeceğiz’ dedi. Bugün de verdiği sözü yerine getirdi. Daha önce Sarıyer’in 2 mahallesinin,  Pınar ve Hisar mahallelerinin tapu sorunuzu çözmüştük. İBB tarihinde ilk kez bu kadar büyük satış kararı alındı” dedi. AKP’li Meclis üyesi ve partisinin Sarıyer Belediye Başkan Adayı Hüseyin Coşkun da bu karar için Cumhur İttifakı olarak meclisi olağanüstü topladıklarını belirterek “ Kimse siyaset yapmasın. Sarıyer’in 50 yıllık sorununu biz çözüyoruz. Bu kararı konuşuyorsak Cumhur ittifakının çoğunluğu sayesinde konuşuyoruz” diye konuştu.

İMAR SORUNU DA ÇÖZÜLDÜ

Oturumda, Sarıyer’in mülkiyet sorunu ile birlikte imar planı sorunu da çözüldü. Sarıyer’in “Boğaziçi Gerigörünüm ve Etkilenme Bölgesi”nde kalan bin 748 hektarlık alan, imar planlarına kavuştu.Yeni plan ile binasını yıkıp yeniden yapması halinde ek 1 kat artış verildi, açığa çıkan  bodrum kat emsal harici tutuldu.

ATAŞEHİR’İN  25 YILLIK PLAN SORUNU DA ÇÖZÜLDÜ

İBB Meclisi’nde Ataşehir’in Mustafa Kemal ve Aşık Veysel mahallelerinin 25 yıldır bekleyen imar planları oy birliğiyle onaylandı. Bölgede 25 yıldır beklenen imar planları, deprem riski taşıyan dönüşümüne imkan sağlayacak.

İMAMOĞLU PAYLAŞTI

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, alınan kararları sosyal medya hesabından “Sarıyer ve Ataşehir'e Müjde” diyerek duyurdu. İmamoğlu, “Sarıyer'de 200 bin kişiyi ilgilendiren 10 mahallede, hak sahiplerinin 50 yıllık mülkiyet sorununu çözdük. İBB mülkiyetindeki 5 milyon metrekarelik alanda binası olan hak sahipleri artık yapılarını resmen satın alıp yenileyebilecek. Rumelihisarı Mahallesi'nde de güncelliğini yitiren 2003 planı da yenilendi, vatandaşlara depreme karşı binalarını yenileyebilecekleri kat hakkı verildi. Ataşehir Mustafa Kemal ve Aşık Veysel Mahallerinin 25 yıldır bekleyen imar planları onaylandı. Deprem riski taşıyan bu bölgedeki evlerin kentsel yenilemeyle dönüşümün önü açılmış oldu. İBB Meclisimizden oy birliğiyle geçen kararlar vatandaşlarımıza hayırlı olsun” ifadelerini kullandı.