Ortada böyle bir tablo varken elbet sorun çıkacak. Tablo kendi kendine bu hale gelmediğine göre de mevcut yönetimle düzelmesini de bekleme...

Şöyle düşünün; her ay 100 lira kazanıp 150 lira harcıyorsunuz. Nereye kadar böyle gider? Kredi kartı limitiniz yettiği veya borç bulabildiğiniz sürece... Sonrası fena!

★★★

İşte bir ülkenin cari açığı da o hesap... Kazandığından fazlasını harcayınca ortaya çıkıyor. Devamlı cari açık verirseniz döngünün bir yerde tıkanması kaçınılmaz oluyor.

2023 yılında toplam cari açık 45.2 milyar dolara ulaştı. Bir yerden bulmalı... Dolar basamadığına göre faizi ne olursa olsun almalı. Ya sonrası?

★★★

Oysa “cari fazla” vereceğiz, aldığımızdan fazlasını satacağız diye başlamıştı faiz düşürme hikayesi... İsim de koymuşlardı; Türkiye Ekonomi Modeli... 

Ekonomi cahilliğinin yarattığı ağır hasarın sonucu son 10 yılın en yüksek ikinci cari açığı gerçekleşti. Kolay değil Türkiye’de kronik hale gelmiş cari açığı devirmek. İşi bilmek gerek...

★★★

Mehmet gelmiş, şimşek gibi çakacakmış hikaye... Hâlâ doları yapay olarak tutma derdindeler... Baskılanan kur nedeniyle ihracatçılar fiyat tutturamıyorlar. Hatta ülkeden teker teker kaçıyorlar. Bunu da mı kimse görmüyor?

Arkasından atıp tutuğu yabancıların, bu ülkede kurulu şirketleri, toplam ihracatın neredeyse yarısını yapıyorlar. Bu saatten sonra da gelip yatırım falan yapmazlar. Nitekim gelmiyorlar.

Daha da fenasını söyleyeyim size... Türkiye’de öyle bir ortam yaratıldı ki... Yatırımcılara “hay ben senin adaletini” dedirtti... Ve tarihte ilk defa giden sermaye gelen sermayenin yüzde 103’üne ulaşarak öne geçti.

Geçen yıl yabancı doğrudan yatırım sermaye girişi 5 milyar 588 milyon dolar oldu. Türk yatırımcıların 2023’te yurt dışına çıkarttığı yatırım sermayesi, yani giden 5 milyar 669 milyon dolar olarak kayda geçti.

★★★

Devamlı seçimden sonra her şey düzelecek izlenimi veren konuşmalar ekonomistler arasında çok popüler bu aralar... Keşke nasıl olacağını da bir anlatsalar...

Şu ana kadar tıp literatürüne “yalandan ölmüştür” diye geçen bir vaka yok! O yüzden salla sallayabildiğin kadar...

Fırına verecek mercimek kalmadı!

Her ortamda; “Lütfen gençlere eski Türkiye’yi anlatın” deyip buyuruyor ya... Kendisinin fermanıyla anlatıyorum. İbret olsun yarınlara...

Türkiye, baklagiller olarak adlandırılan, yeşil-kırmızı mercimek, nohut, kuru fasulye, barbunya gibi ürünlerde 90’lı yılların sonuna kadar dünyanın en büyük üretici ve ihracatçı ülkeleri arasında ilk sıralardaydı... Zirvedeydi... Birinciydi...

★★★

Bu arada yeşil mercimek için bir parantez açmak gerek... Yeşil mercimek üretiminde dünyada ikinci, ihracatta ilk sıralarda olan Türkiye neredeyse tekel konumundaydı. Dünya fiyatlarının belirleyicisiydi...

Üretim o kadar fazlaydı ki, ete alternatif düzeyde yüksek protein içeren bu ürünlerin tüketimini artırmak için Toprak Mahsulleri Ofisi ve TRT ortak kampanyalar düzenliyordu.

Mağazalarında halka ucuz mercimeğin yanı sıra, mercimekten yapılan pek çok hazır gıda ürünleri sembolik fiyattan satılıyordu.

Ve AKP geldi.

Bakliyat ekim alanları yüzde 55 daraldı. Yaklaşık 20 milyon dekar olan bakliyat ekim alanları
9 milyon dekara indi. Oysa ülke nüfusu katladı.

Çiftçi her geçen gün daha kötüye uyandı. Sonunda yeşili, kırmızısı, mercimek falan kalmadı. Kimse kendilerine yaptıklarının yanlış olduğunu inandıramadı.

★★★

Arz-talep meselesi... Yeşil mercimekte ortaya çıkan fiyat artışlarına karşı iktidar 9 Şubat’ta Cumhurbaşkanı kararıyla yeşil mercimek ihracatını yasakladı.

Tam 4 gün sonra da yeşil mercimek ithalatını serbest bıraktı. Yüzde 19.3 oranındaki gümrük vergisi de 30 Haziran 2024’e kadar sıfırlandı...

★★★

Hiç mi ders alınmadı? Et ve canlı hayvanda 2010’dan bu yana rutinleşen ithalat, kuru fasulyeden nohuta, pirinçten ayçiçeğine, soğan-patatese ve ilk kez şekere kadar yaygınlaştı.

İktidarın ithalatta gümrük vergilerini kaldırması ancak günü kurtardı. Fakat bu politikalar tam tersi sonuçlar verdi. Üretici, ucuz ithal ürün karşısında üretimi bıraktı.

★★★

Meydanlarda çoğu finansal batak olan müteahhitlerin rant projeleri havalimanlarını anlatıp duruyor ya... Biri arada sıyrılıp bugüne kadar hiç uçak inmemiş Balıkesir Havalimanı’nı falan sorsa ya...

Hah işte, o binaların üzerine 3 parmak geçecek kadar su ekleyerek orta ateşte haşlayıp tuz ilave edip yiyebiliyor muyuz?