31 Mart Yerel Seçimleri'nde sandıktan CHP zaferle ayrılıp birinci parti haline gelirken, seçim sonuçlarının diplomatik ilişkileri nasıl etkileyeceği de merak konusu oldu... 

ABD'nin önde gelen medya kuruluşlarından Business Insider, "Muhalefet yerel seçimlerri kazandı. Bu Türkiye'nin Rusya ile olan ilişkisini değiştirebilir" başlığıyla verdiği haberde Ankara-Moskova hattında yeni değişikliklerin olabileceğinin mesajını verdi. 

Sandıktan çıkan sonuçların yüksek enflasyon ve ekonomik kriz gibi sorunlar yüzünden bu şekilde olduğunun belirtildiği haberde, "Muhalefetin kazanması 2003'ten beri başbakan ya da cumhurbaşkanı olarak görev alan Erdoğan için bir darbe oldu. Her ne kadar Türkiye NATO üyesi olsa da Erdoğan'ın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile yakın ilişkisi vardı. Fakat bu mağlubiyet iki ülke arasındaki ilişkiyi değiştirebilir" denildi.

Haberde geçen hafta Carnegie Europe isimli düşünce kuruluşunda görevli uzmanların yaptığı yorumlara da yer verildi. Marc Pierieni ve Francesco Siccardi'nin açıklamalarına yer verilirken, "Eğer AKP güçlü bir şekilde kazanırsa bu zafer, Rusya ile yakın ilişkileri meşru kılar. Bu Türkiye'nin batılı partnerleri için bir endişe kaynağı. Fakat muhalefet kazanırsa, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın prestiji zarar görecek" ifadeleri paylaşıldı. 

Analizde, seçimden çıkan sonuçların Türkiye'nin diplomatik ilişkilerini de etkileyeceği belirtildi.