“Bütçeden tek kuruş para çıkmayacak” denilen şehir hastanelerinin günlük maliyeti, 2024’de 229 milyon liraya ulaşacak. Sağlık Bakanlığı’nın bütçe görüşmeleri sırasında şehir hastanelerinin bütçeye getirdiği yük bir kez daha tartışma konusu oldu. Sağlık Bakanı Fahreddin Koca, şehir hastanelerinin giderlerinin azalacağını savunsa da CHP Bursa Milletvekili Dr. Kayıhan Pala, “2024 yılı bütçesinin yüzde 11.4’ü şehir hastaneleri için ayrıldı, bu da günde 229 milyon lira demek’’ açıklaması yaptı.

‘SONDAN ÜÇÜNCÜYÜZ’

Kayıhan Pala, şehir hastanelerinin bütçeye “ciddi” yük oluşturduğunu söyleyerek “Geri kalan yüzde 88’in içinde ise 977 hastane, 8.157 aile sağlığı, 973 toplum sağlığı merkezî ve 3.393 acil yardım istasyonu var. 852 bin sağlık çalışanının özlük hakları da var” dedi. 

Pala, “OECD ülkeleri içerisinde bizden daha az pay ayıran 2 ülke var. Hindistan ve Endonezya, bu da Türkiye’nin ayıbıdır” diye konuştu. Özel hastanelerdeki artışa dikkat çeken Pala, “2002’den bu yana özel hastane sayısında yüzde 111, yatak sayısında ise yüzde 334 artış oldu. Sağlık Bakanlığı hastanelerinde ise sadece yüzde 17’lik bir artış var, yatak artışı ise yüzde 47’’ dedi.

‘17-18 yıl sonra devletin olacak’

Sağlık Bakanı Fahreddin Koca ise şehir hastanelerinin bütçeye “artık” yük olmayacağını savundu. Bakan Koca, “Kamu üzerinde şehir hastanelerinin yükü artık söz konusu değil. 25 yıllık süreci de sözleşmedeki gerekliliği yerine getirip getirmemelerini göz önüne alarak kıstık. Bütün şehir hastaneleri 25 yıl değil, ortalama 17-18 yıl sonra devletin olacak” ifadelerini kullandı.