İngiltere’de yaşayan Lynn ve Richard Appleby-Brisco çifti, iki küçük kızlarıyla daha “uygun fiyatlı” bir hayata başlama planlarıyla 2016 yılında Portekiz’in Guarda bölgesine taşındı.

Ancak 2018'de Channel Four'un “En Çılgın Düşlerimiz” programında yer alan aile, programın yayınlanmasından kısa bir süre sonra uzak bir köydeki hayatları kötü bir kabusa dönüşünce İngiltere'ye dönmek zorunda kaldı.

Çift yardım topladıkları GoFundMe sayfasında yaptıkları açıklamada, “Neredeyse sekiz yıl önce Portekiz'e yeni ve sürdürülebilir bir hayata başlamanın heyecanıyla geldik. Başkalarına ilham vermek istediğimiz için Channel Four'un 'En Çılgın Düşlerimiz' programında yer aldık.”

"Başlangıçta hayatlarımız harikaydı, yerel olarak entegre olmak istedik, bu yüzden yabancılara çok fazla karışmadık, kızlarımızı köy okuluna gönderdik, köyün kenarında küçük bir çiftlik satın aldık, dili daha iyi öğrenmeye başladık, doğru düşündüğümüz her şeyi yaptık.” dedi.

HER ŞEY BÖYLE BAŞLADI

Çift hayallerindeki Portekiz villasını 2016 yılında yaklaşık 21 milyon TL’ye (600 bin Euro) satın aldı ve “tehlikeli” bir adam olarak tanımladıkları emlakçı komşusu yan eve taşınmadan önce birkaç yıl orada mutlu bir şekilde yaşadı.

İki çocuk annesi Lynn Appleby-Brisco, adamın öfkesi konusunda uyarıldığını söylerken kendisini oradan uzaklaştırmaya yönelik iddialar da dahil olmak üzere yıllarca tehditkar davranışlarla karşı karşıya kaldığını söyledi.

Sonrasında köpeklerini sığ bir kuyuda ölü bulan aile, yerel bir kişinin kedilerini çaldığını ve keçilerini zehirlendiğini de söylüyor.

51 yaşındaki talihsiz anne, gizemli ölümlerle ilgili olarak bir köylüyle yüzleştiğinde kendisine, “Evcil hayvanlarınızı aldık, sırada siz varsınız.” denildiğini söyledi.

BIÇAK TAŞIMAYA BAŞLAMIŞ

Sun'a yaptığı açıklamada, “Artık dayanamıyordum ve bu benim en kötü noktamdı. Evde tek başıma kalmaktan korkuyordum, bu yüzden kendimi güvende hissetmek için bütün gün en büyük yerel kasabada dolaşıyordum.”

“O kadar kötüydü ki, çiftliğe gittiğimde yanımda bıçak taşıyordum ve ben kendimi bir pasifist olarak tanımlıyorum.”

Aile, 2018'de yayınlanan bölümün ardından kendilerini hedef tahtasında bulduklarını söylüyor. 

Çirkin taciz olayları sırasında aileye tükürüldü ve “İngiliz domuzları” denildi, ayrıca Lynn Appleby-Brisco'nun evlerinin önüne çiçek diktikten sonra "şeytana tapan bir fahişe" olduğuna dair söylentiler yayıldı.

EVİ SATMAYA ÇALIŞIYORLAR

Aile bu olaylardan sonra apar topar İngiltere’ye geri döndü. Burada maddi zorluğa düşseler de, yerel yönetim tarafından durumlarının “yardım edilecek kadar çaresiz olmadığına” hükmedildi. 

2 çocuk annesi kadının şu anda bir bar restoranında şef olarak 12 saatlik vardiyalarla çalıştığı öğrenildi.

Lynn Appleby-Brisco ve çocukları Emily (12) ve Yvie (10) şu anda tek yatak odalı bir dairede yaşarken, babaları da hâlâ Portekiz'deki mülkü satmaya ve tüm eşyalarını geri almaya çalışıyor.