Bursa'da Atatürkçü Düşünce Derneği, 29 Ekim Kadınları Derneği ve diğer çağrılı örgütler, Laik Cumhuriyeti korumak için Menemen'de şehit düşen Asteğmen Mustafa Fehmi Kubilay'ı mezunu olduğu Çelebi Mehmet Anadolu Lisesi (Bursa Muallim Mektebi)' nde, yıkılan binasının molozları üzerinde andı.

"KUBİLAY CUMHURİYET İÇİN ÇOK ÖNEMLİ BİR SİMGEDİR"

2020 yılında deprem dayanıksızlığı gerekçe gösterilerek yıkılan ve şehit asteğmen Kubilay'ın mezun olduğu Çelebi Mehmet Anadolu Lisesi (Bursa Muallim Mektebi)' nin molozları başında yapılan açıklamada, Birleşik Kamu İş İl Başkanı Özkan Rona, şöyle konuştu;

"23 Aralık 1930’da Menemen’de Laik Cumhuriyet’e karşı ayaklanan gerici karanlığa canları pahasına karşı koyan Asteğmen Öğretmen Mustafa Fehmi Kubilay’ı, Bekçi Hasan ve Bekçi Şevki’yi saygıyla ve minnetle anıyoruz.
Onlar bizlerin toprak altındaki ulu köklerimizdir.

Kubilay Cumhuriyet için çok önemli bir simgedir. Canı pahasına gericiliğin karşısında duran kahraman bir askerdir. Cumhuriyeti ve devrimleri korumak için yaşamından vazgeçebilecek kadar çağdaşlaşma mücadelesini özümsemiş aydın bir öğretmendir. Bu nedenle Kubilay, gerici karanlığa karşı mücadele kararlılığının önemli bir simgesidir.

Kubilay, Ulu Önderimiz Atatürk’ün belirttiği gibi “Cumhuriyet’in hayatiyetini tazeleyen ve kuvvetlendiren” bir simge ve “devrim şehidi” olarak ulusumuzun gönlünde ölümsüzleşmiştir. Anıları önünde saygıyla eğiliyoruz. Kararlılıkları bizlere mirastır."

"CUMHURİYET'İN KİMİ KALELERİ İŞGAL EDİLMİŞ DURUMDA"

Rona, devamında ise şunları kaydetti;

- "Bugün Cumhuriyet’in kimi kaleleri Derviş Mehmetler’in fikir ortakları tarafından işgal edilmiş durumdadır. Derviş Mehmetler hala hayattadır ve laik cumhuriyete her fırsatta saldırmaktadırlar. Bugünün Türkiye’sinde Derviş Mehmetler yaşamın birçok yerinde karşılaşmaktayız. O karanlık fikirleri kimi zaman bir okulda körpe zihinleri karartırken, kimi zaman bir vali koltuğunda gericiliğe kucak açarken, kimi zaman Mecliste ve hatta kimi zaman bir bakan koltuğunda, tarikatlara ve cemaatlere methiyeler dizerken görebiliyoruz.

"KUBİLAY HER YERDEDİR"

- Bugün Derviş Mehmetlerin torunları, Şeyh Saitlerin isimlerini Cumhuriyetin kentlerinde meydanlara verse bile, okulları medreseye çeviren, okullarımızı tarikatların mürit toplama alanına dönüştüren protokoller yapsa da, Cumhuriyet Devrimlerine Meclisten, hatta bakan koltuğundan meydan okusa da; Derviş Mehmetlerin olduğu her yerde Kubilaylar da vardır. Cumhuriyetin çocukları Cumhuriyeti; Atatürk’ün Bursa Nutku’nda ifade ettiği gibi gerektiğinde elle, taşla, sopayla, silahla, neyi varsa onunla savunacaktır. Kubilay’ın taşıdığı aydınlanma meşalesi bugün bizlerin, Cumhuriyet’in Çocuklarının, Cumhuriyet’in ilerici öğretmenlerinin ellerindedir. Kubilay’lar her yerdedir. Devrim’in Meclisinden Cumhuriyet Devrimlerine meydan okunmasına asla seyirci kalmayacaktır

"KUBİLAY'IN OKULU ENKAZA DÖNÜŞTÜRÜLMÜŞTÜR!"

- Gördüğümüz bu enkaz Kubilay’ın mezun olduğu okulun, Bursa Muallim Mektebi’nin enkazıdır. Bu okulda uzun yıllar Kubilay anmaları yapılmış, mücadelesi gelecek nesillere anlatılmıştı. Fakat okul bir süre sonra Derviş Mehmetlerin fikir ortakları tarafından yönetilmeye başlayınca 2014’de anma programları kaldırıldı, sonra okul içindeki Kubilay büstünün ziyaret edilmesi engellendi, 2020 yılında da deprem dayanıksızlığı gerekçe gösterilerek sonradan yapılan ek bina ile birlikte tarihi binası da yıkıldı. Böylece Kubilay’ın okulu, Bursa Muallim Mektebi de ortadan kaldırılmış oldu.

"3 YILDIR ÇİVİ ÇAKILMADI"

- Aradan geçen 3 yıllık sürede tek bir çivi çakılmadı. Yakın zamanda ihalesinin yapılacağı söylenen okulun yeniden yapılma sürecinde Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden binanın aslına uygun olarak, Kubilay anıtının ve anısının olduğu saygın bir alanının olması talebimizi yineledik ve takipçisi olacağımızı bildirdik. Bunun takipçisi olacağız.

"KUBİLAY'IN MÜCADELESİNİ CANLI TUTMAK BİZLERE, CUMHURİYET'İN ÇOCUKLARINA GÖREVDİR"

- Kubilay’ın mücadelesi ve anılarını canlı tutmak bizlere, Cumhuriyet’in çocuklarına görevdir. Bizler de Çağdaş Cumhuriyet'i canı pahasına ayakta tutacak olan Kubilaylarız, Karanlığa karşı mücadele eden Çetin Emeçler, Abdi İpekçiler, Ahmet Taner Kışlalılar, Bahriye Üçoklar, Uğur Mumcularız, Hepimiz, orta çağ karanlığına karşı özgürlüğü, barışı, kardeşliği, aydınlanmayı ve bağımsız yaşamı savunan Mustafa Kemalleriz! Devrim Şehitleri Mustafa Fehmi Kubilay, Bekçi Hasan ve Bekçi Fikri’yi saygıyla anıyoruz. Türkiye’nin aydınlanma mücadelesinde Kubilaylar gibi kararlı olduğumuzu ilan ediyoruz. Ruhları şad olsun."