Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından 2021'de restorasyona alınan  Selimiye Camii'nde çalışmalar devam ediyor. Çalışmalar etaplar halinde gerçekleştirilirken cami bu esnada ibadet ve ziyarete açık tutuluyor. 

UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alan abidenin geleceğe güvenle taşınması için çalışan restorasyon ekipleri, yapının her noktasında aslına uygun çalışmalar yürütüyor. 

KURŞUN YENİLEME VE TAŞ ONARIM İŞLERİ BİTTİ

Çalışmalar kapsamında camideki kurşun yenileme ve taş onarım işlemleri tamamlandı. 

Caminin şehrin her noktasından görülebilen dört minaresinden üçünde çalışmalar bitirildi, son minaredeki çalışmalarda sona gelindi. 

Selimiye’nin kubbesinin de restorasyonu tamamlandı. 29 parçadan oluşan alem onarımdan geçirildi, altın varakla kaplandı. Revak kubbelerinin ise taş alemleri takılarak bu alandaki çalışmalar bitirildi. 

Selimiye'nin restorasyonunda önceki çalışmalardan kalan ve yapıya zarar veren çimentonun yerine Horasan harcı kullanılırken, dış cephe onarımında önemli yol katedildi. Caminin pencereleri de aslına uygun şekilde yenilendi.

Selimiye’deki iç mekanında raspa işlemleri tamamlandı, kalem işleri ile ahşap kapı ve kepenklerin yenilenmesi ise devam ediyor. 

Restorasyon çalışmalarının gelecek yıl tamamlanması planlanıyor.