İstanbul'da bulunan Beyda Gıda fabrikasında işten çıkarılan ve istifaya zorlanan Öz-Gıda-İş Sendikası üyeleri fabrika önünde eyleme geçti. İşçilerin eylemi bugün üçüncü gününe girdi.  

Öz-Gıda-İş Genel Başkan Yardımcısı Hançeroğlu, yaptığı açıklamada işverenden sendikal haklarının tanınmasını istedi

Hançeroğlu, "İşveren Anayasa’nın 51. Maddesi ve 6356 sayılı Yasa’nın 25. Maddesi olan sendikaya üye olma özgürlüğünü ihlal ediyor. Yetkililer söz konusu tutum ve davranışlarıyla Türk Ceza Kanunu’nun 118’inci Maddesi kapsamında kamu davasına da konu olabilecek suç işliyor. Fabrikada işçilere sendikal kıyım yapılıyor. Buna izin vermeyeceğiz. İşçilerin sendikal hakları güvence altına alınana kadar mücadelemize devam edeceğiz" dedi.

İSTİFA ETMEZSENİZ ATILIRSINIZ'


Sendika'nın Örgütlenme Dairesi Başkanı Göksel Şengün ise sürece dair şu açıklamalarda bulundu:

"İşçi arkadaşlarımız düşük ücretlerden, sosyal haklarının kısıtlı olmasından dolayısıyla geçinememekten şikayetçi. Fabrika içerisinde üretimin yapıldığı, asıl işin yapıldığı yerde kanunu aykırı bir şekilde taşeron işçi çalıştırılıyor. Dolayısıyla hem ücretler ve sosyal haklar hem de çalışma koşulları açısından sıkıntılar var. İşçiler tarafından bunun çözümü olarak da sendika görülmüş.

İyi giden bir çalışmamız vardı ama geçtiğimiz akşam işveren kendine hiç yakışmayan bir hamle yaptı ve sendikalı işçilerin bir kısmını işten çıkarttı, diğer işçileri de sendikadan istifa etmezlerse işten çıkarmakla tehdit etti. Bununla da yetinmeyip işinden edilen ve fabrika önünde direniş başlatan işçileri ve sendikacıları tehdit etmeye devam etti.

Anladık ki bu firma bize bizim onlara yaklaştığımız gibi yaklaşmıyor. Barış ve saygı içinde kalmayı reddediyor. O zaman bizde Anayasa ve kanunlardan doğan tüm hakkımızı kullanacak, taleplerimiz karşılanana kadar eylemimizi sürdüreceğiz. Bugünden itibaren ürünlerinin satıldığı zincir marketlere BİM, ŞOK, A101 önünde eylemlerimiz başlatarak kamuoyunu işçi düşmanı bu ürünü almamaları için boykot etmeye başladık. Beyda işvereni bizi hala zorlamaya devam ederse o zaman ne kadar büyük bir aile olduğumuzu yakında görecektir.”