Ayhan Bora Kaplan soruşturmasının "M7" kod adlı gizli tanığı Serdar Sertçelik'in Macaristan'da yakalandığı bildirildi.

Hakkında kırmızı bülten bulunan Sertçelik'in iade sürecine ilişkin süreç başlatıldı. Sertçelik’in Macaristan’da yakalandığı ve 6 Temmuz’a kadar geçici olarak tutuklandığı belirtildi.

Elektronik kelepçeli olmasına karşın yurt dışına kaçan Sertçelik, YouTube'da yayınladığı videoda ifadesinde geçirilmek istenilen AKP'li isimler olduğunu ileri sürmüştü. Bunun üzerine başlatılan soruşturma Emniyet'te deprem etkisi yaratmış, üç polis şefi gözaltına alınmıştı.

İÇİŞLERİ'NDEN AÇIKLAMA

İçişleri Bakanlığı, Serdar Sertçelik'in yakalanmasıyla ilgili sosyal medya X hesabından bir açıklama yaptı. Bakanlığın açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

* "Ayhan Bora Kaplan organize suç örgütünün üst düzey yöneticilerinden olan, mal varlığı değerlerinin meşru bir yolla elde edildiği konusunda kanaat uyandırmak, suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olma, kasten öldürme, bir suçu gizlemek veya başka bir suçun delillerini gizlemek ya da yakalanmamak amacıyla öldürme, suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olma suçlarından kırmızı bülten ile 17 Mayıs 2024 tarihinden itibaren uluslararası seviyede aranan Serdar Sertçelik, İçişleri Bakanlığı, Adalet Bakanlığı ve MİT’in müşterek çalışmaları sonucu Macaristan’da yakalandı.

* MİT ve Emniyet Genel Müdürlüğümüze bağlı İnterpol Europol Dairesi Başkanlığımızın takibini sürdürdüğü şahıs, 25 Mayıs 2024 tarihinde Gürcistan sahte pasaportu ve Simeon Nikos kimlik bilgisiyle Roszke Sınır Kapısından giriş yapmaya çalışırken yakalandı."