Bursa'da emniyet güçlerine teslim olmamak için yanındaki kız arkadaşını tabancayla rehin alan silahlı şüphelinin, polisin müdahalesi sırasında vurularak hayatını kaybetmesiyle ilgili yargılanan komiser hakkında beraat kararı verildi. 

Bursa 9. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, tutuksuz sanık komiser Adnan Barış B.'nin avukatı ile ölen Raşit Atila'nın yakınları katıldı. Cumhuriyet savcısı, esas hakkındaki mütalaasında, sanığın "kasten yaralama sonucu ölüme neden olma" suçundan, meşru savunma ve zorunluluk hali nedeniyle ceza verilmesine yer olmadığına karar verilmesini istedi. Mahkeme heyeti, tutuksuz sanık için beraat kararı verdi. 

SEVGİLİSİNİ REHİN ALMIŞTI  

Osmangazi ilçesi Ulu Mahallesi'nde 28 Mayıs 2022'de, hakkındaki yakalama kararı nedeniyle apart bir dairede kaldıkları belirlenen Raşit Atila ile sevgilisi Beyza A.'ya yönelik polis ekiplerince operasyon düzenlenmişti. 

Teslim olmamak için beraberindeki Beyza A.'yı rehin alan Atila, kendi başına tabanca dayadıktan sonra sokağa çıkmıştı. Kadının yanından ayrılmasına izin vermeyen Atila, başına dayadığı silahı bırakmaya ikna edilememiş, polis müdahalesi sırasında etkisiz hale getirilmeye çalışılırken vurulmuştu. 

Suç kaydı bulunan Atila kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirmiş, gözaltına alınan Beyza A. ise ifadesinin ardından serbest bırakılmıştı. Asayiş Şube Müdürlüğü'nde görevli komiser Adnan Barış B. hakkında "kasten yaralama sonucu ölüme neden olma" suçundan 12 yıla kadar hapis cezası talebiyle dava açılmıştı.