Yerel seçimlere az bir zaman kala siyasetteki hava Adana'nın baharı gibi birden ısınmaya başladı.

Gerçekten de şimdilerde Adana'da yaşanan meteorolojik hava iklimi 31 Mart öncesi siyasi figürlerin ısıttığı havaya benzer bir durum seyrediyor. 

Adana'da neredeyse yazdan kalma günler yaşıyoruz. 

Meyve ağaçlarının çiçekleri erkenden açtı.

Havalar bu yıl geçen yıllara oranla daha çabuk ısındı. 

Siyaset de bu meteorolojik gelişmeye uyuyor desek haksız sayılmayız.

Bu atmosferde Adana'da özellikle seçim büyük ilçelerde çok çetin geçeceğe benziyor. 

(Akif Akay)

Özellikle de Adana'nın 4 Merkez ilçesinden ikisi olan Seyhan ve Çukurova'da hayli çekişmeli geçecek bir seçimlere tanık olacağız. Seyhan'da geçtiğimiz 4 yılı başarılarla dolu olan ancak partisinden aday gösterilmeyen Akif Akay Bu kez İYİ Parti ile birlikte seçime giriyor. 

Akif Akay, İYİ Parti çatısı altında seçime girerken hedefinde liberaller, muhafazakârlar, sosyal demokratlar, ülkücüler hatta bazı DEM'e yakın kesimlerden bile oy almayı hedefleyerek çalışmalarını sürdürdüğü belirtiliyor. 

Akif Akay'ın 4 yıllık hizmet tecrübesi,  tanınırlığı ve belediyeye gücünü kullanarak bu seçime gitmesinin kendisi açısından avantaj olduğunu kabul etmeliyiz.

Düşünsenize namazan ayındayız ve Seyhan Belediyesi Her ramazanda yaptığı yardımları bu Ramazan'da daha da artıracaktır. Bunlar Elbette ki halktan karşılık gören çalışmalar olabilir.

(Oya Tekin)

Karşısında ise CHP'den avukat Oya Tekin olacak. Oya Tekin de daha önce gerek milletvekili adaylığı gerekse Kadın Kolları Başkanlığı ve parti içindeki çeşitli görevlerinde başarılı oldu ve CHP tabanını iyice tanıdı. Onlarla kucaklaştı.

Adeta gitmediği köy mahalle kalmadı şimdi o bu birikimini Akif Akay karşısında sonuca ulaşmak için taşıyacak.

AKP'nin adayı Erdal Hatipoğlu da seçime son derece iddialı çalışarak giriyor. 

Hatipoğlu AKP ve ülkücülerin oylarının yanı sıra bir kısım DEM seçmeninin de oyuna Talip olduğunu belirtiyor Tabii bu arada DEM’in kendi adayını ne kadar destekleneceği de meçhul.

Eğer DEM'in kendi adayına desteklemesi durumunda Seyhan'da ipi göğüsleyecek parti haline gelebilmesi de mümkün olabilir.

 

(Erdal Hatipoğlu)

Özetle Seyhan'da asıl çekişmenin Akif Akay ve Oya Tekin arasında yaşanacağını bu iki ismin birbirlerinin oylarını alması halinde ise Erdal Hatipoğlu'nun ipi göğüsleyeceğini düşünüyorum.

Bence DEM, Seyhan'da gerçek oyunu bu seçimde alamayacaktır. 

DEM'in oylarının bu üç adaya bölüneceğini düşünüyorum. 

Çukurova'da ise yarış Bence Seyhan'daki kadar soluk soluğa değil.

(Emrah Kozay)

Çukurova'da CHP Emrah Kozay'la ipi göğüslemeye çok yakın. 

Ben en yakın rakibine bile Kozay'ın fark atacağını düşünüyorum.

Peki Emrah kozay'ın en yakın rakibi kim olacak? Yeniden aday gösterilmeyince İYİ Parti çatısı altında seçime giren eski başkan ve mevcut Başkan Soner Çetin mi yoksa Cumhur İttifakı'nın adayı Firdevs Cingözler mi?

(Soner Çetin)

Bu arada Güzelyalı Mahallesi'nin çalışkan muhtarı Göktürk Güngör’ün de bağımsız belediye başkanı olarak adaylığını sürdürdüğünü ve çok çalıştığını belirtmek gerek. Ancak ben seçimin Emrah Kozay ile Firdevs Cingözler arasında geçeceğini CHP'nin belki geçen dönem oranla oyları biraz azalsa da rahatlıkla ipi göğüsleyeceğini düşünüyorum.

Çünkü Emrah Kozay genç, çalışkan, dürüst ve aktif bir siyasetçi olarak şimdiden Çukurovalıların gönlünü almış durumda.

Üstelik Çukurova'nın CHP tabanı da Emrah Kozay'ın adaylığı açıklanır açıklanmaz hiçbir tartışma yaşatmadan Kozay’ı bağrına bastı. 

Bakalım 31 Mart gecesi neler olacak?