Yerel seçimler yaklaşırken heyecanda giderek doruğa ulaşıyor.  Adana, bu seçimlerin sonucu en çok merak edilen ili olmaya namzet. Çünkü Adana’da seçim işleri çok karıştı. 

Yılların başkanları kendi partilerinden aday gösterilmedi ve başka partilerin çatısı altında yeni denizlere yelken açtılar. Fakat; rota belli hedef aynı.

O da Çukurova’da Soner Çetin iki dönemdir, Seyhan’da ise Akif Akay bir dönemdir sürdürdükleri başkanlığı, kendi deyimleriyle hizmet yarışlarını devam ettirmek. Bir başka döneme daha taşımak. 

Soner Çetin 

Soner Çetin ve Akif Akay, son aylarda Türkiye’nin gündemine oturmuş iki siyasetçi.
Önce partilerinden aday gösterilmediler. Sonra da CHP’ye eleştirilerini yönelterek İYİ Parti bayrağı altında yeniden seçime gireceklerini bildirdiler. Kendilerini eleştirenler de oldu destekleyenler de…

Fakat ok yaydan çıktı bir kere. Tam da bu zamanlarda belediyelerde işçilerin sözleşme zamanı gelmişti. Yeni sözleşmeler yapılacaktı. Burada iki belediye başkanı da “Emek dostu” olduklarını göstermek için Türkiye koşullarında çok güzel bir sözleşmeye imza attılar.

Önce Soner Çetin, Çukurova’da en düşük işçi maaşının 35 bin TL’ye çıkartıldığını bildirdi. 
Ardından Seyhan Belediyesi, “Madem Çukurova 35 verdi, o zaman biz de bin fazla verelim” dercesine, işçi maaşlarını en düşük olarak 36 bin TL açıkladı. 
Çukurova ve Seyhan belediyelerinde bayram havası esti. 

Akif Akay

İşçiler, asgari ücretin 17 bin TL olduğu bir dönemde, asgari ücretin iki katını bulan bir ücret karşısında sevinçlerini sosyal medyadan yazıp çizerek; başkanlara övgüler dizerek belirttiler. 

Elbette de her iki başkanın bu seçim öncesi çalışanların desteğine çok ihtiyaçları var.
Çalışanlar moralli olsun ki Çukurova ve Seyhan’da vatandaşa belediye hizmetleri iyi yansısın ve bu da yeniden aday oldukları seçimde kendilerine bir avantaj sağlasın. 

Sonuçta çalışan maaşını artırmak da kimsenin itiraz edemeyeceği bir uygulama.
Burada yapılacak herhangi bir eleştiri direkt olarak “İşçi düşmanı” yaftasıyla karşılık bulur.
Bu yüzden Soner Çetin ve Akif Akay, 31 mart yerel seçimleri öncesi oldukça stratejik bir hamle yaptılar.

Bakalım bu hamleleri seçime nasıl yansıyacak. 
Soner Çetin ve Akif Akay’ın güçle rakipleri var. 
Emrah Kozay, Oya Tekin, Firves Cingözler, Ayyüce Türkeş, Erdal Hatipoğlu gibi isimler yarışta söz sahibi olacaklar. 
“31 Mart’ta bakalım kim kazanacak?” diye herkes merak ediyor.
Ben ise hiç merak etmiyorum.
Çünkü seçimin galibini biliyorum.
Ve açıklıyorum:
Bu seçimin galibi maaşlarına kallavi bir zam alan Çukurova ve Seyhan Belediyesi çalışanlarıdır. Sandıktan kim çıkarsa çıksın, kazanan onlar oldular. 
Hayırlı olsun…