Almanya'da yaşayan Türk asıllı oyuncu Sibel Kekilli sosyal medya üzerinden tacizlere maruz kaldığı gerekçesiyle 2017'de Instagram hesabına Türkiye'den girişleri engellemişti.

"SİZE ACIYORUM!"

'Duvara Karşı', 'Game of Thrones', 'Karanlık Gece' gibi yapımlarda rol alan Kekilli, engel koymadan önce şu açıklamayı yapmıştı:

"Her şeyden önce hepinize güzel desteğiniz için teşekkür ederim. Beni cesaretlendiriyorsunuz. Sevginiz için teşekkürler! Çoğunluğu Türk halkından olmak üzere, hesabımdaki nefret içerikli mesajlara ilk ve son defa vereceğim cevabım aşağıdadır. Tehditlerinizi, istismarlarınızı ve iğrenç cinsel içerikli mesajlarınızı daha fazla tolere etmeyeceğim. Kendinizi Müslüman olarak tanımlayıp başka insanlara, özellikle kadınlara ya da dinlere saygı duymuyorsunuz. Bağnaz, ikiyüzlü, nefret ve haset dolusunuz. Size acıyorum! Defolun gidin! Lütfen hesabımı takip etmeyi bırakın!"

Bu açıklamadan kısa süre sonra da Kekilli, "veda zamanı" diyerek taciz mesajlarına son bir uyarı yapmıştı:

"Kısa bir süreliğine veda etme zamanı… Öyle görünüyor ki paylaştığım son iki gönderiyle çok hassas bir konuya değinmişim. İyi yanı şu ki bütün o ikiyüzlüler, maskelerini çıkarıp çirkin yüzlerini gösterdi. Burada her şeyi yeni baştan açıklamaya hiç niyetim yok, ama her şey tek bir sonuca varıyor: Bir kadın ne yapmış veya yapıyor olursa olsun, bu sadece ve sadece onun hayatı ve onun bedenidir. Mini etek giymek, otobüste yalnız başına oturmak, sokak ortasında bira içmek, bunlar onu fiziksel veya psikolojik olarak taciz etme hakkını kimseye vermez. Bıkmadan usanmadan beni destekleyen bütün hayranlarıma çok teşekkür ederim. Sizi seviyorum."

Daha sonra ise Kekilli'nin hesabına girildiğinde "Bulunduğun bölgede bu profile ulaşılamıyor" uyarısı çıkmaya başlamıştı.

HESABINI TÜRKİYE'YE AÇTI

Uzun zamandır Türkiye'de bulunmayan Sibel Kekilli yeni bir karar aldı. 7 yılın ardından hesabını Türkiye'ye açan Kekilli, sosyal medyada gündem oldu.