Fakirlik artıkça fakirliği yönetme çabaları bir harika... Millet simide muhtaç hale gelince ve parası onu bile almaya yetmeyince duruma el atıldı haliyle...

Resmi Gazete’de yayımlanan değişikliğe göre ekmek fiyatındaki gibi simit fiyatı belirlenirken ilgili federasyon ve Ticaret Bakanlığı’ndan olumlu görüş alınacak.

Türkçe meali; simit fiyatlarını iktidar belirleyecek.

★★★

Ülkede basılı en büyük banknot ile et veya peynir gibi temel gıda ihtiyaçlarını alamadığın bir ortamda simidin temel gıda maddesi sayılması gayet normal...

Bence, “Biz o kadar kötü yönetiyoruz ki insanlar kuş kadar maaş alınca hamur bile yiyemez hale geldiler. Bari kanun çıkaralım, hamur yemeğe devam etsinler” diye düşündüler.

★★★

Kaseti biraz başa saralım... Ankara Pideciler ve Simitçiler Odası Başkanı, 10 liralık simit fiyatını valilik onayı ile 15 liraya çıkardıklarını söylemişti. Ardından bakanlığa çağırılmış, “Ticaret Bakanlığı’nın talimatı ile zammı geri aldık. 31 Mart seçimleri sonrası da ayarlama olacak” demişti.

Sözde serbest piyasa ekonomisi uygulayan Türkiye’de simit fiyatı ayarlamak ne alaka değil mi? Birisi çıkıp serbest ne kaldı ki ülkede simit fiyatı serbest olsun dese, ne diyeceksin ki?

★★★

Ha şimdi zam yapmışsın ha seçimden sonra... Bir halk daha ne kadar aşağılanabilir acaba? Şimdi zam yapmazsak halk bu durumu yaşamadıkça idrak edemez zaten diye planlıyorlar... Ne yalan söyleyeyim haklı tarafları da var.

Hadi biz ekmek ve suyla da yaşama tutunuruz nefes aldıkça... İyi de “Biz bu hale nasıl düştük?” diye sorgulamadıkça ileride ne anlatacaksın çocuklarına, torunlarına? Nasıl bakacaksın suratlarına?

★★★

Emekli maaşı, asgari ücret konuşulurken “Bir aile 3 öğün şu kadar simit yerse” diye hesap yapılır her daim... Kimse de sormuyor bu ülkenin vatandaşları neden simide talim?

Bu karar Rusya’da, Ukrayna’da olsa savaş var derdik ama Türkiye’de ne var acaba?

Simit fiyatlarını bakanlığın belirlendiği ülkede boş bakkallar ne tartar sorusu geliyor akla...

Üretimi o fiyata kurtarmazsa simit diye ne satacaklar bize bundan sonra?

★★★

Çareler tükenmez aslında...

-Usta, oradan iki simit sarsana...

-Yok abi simit gelmiyor. İstersen gevrek var, o da 20 lira... Susamlı halka ister misin?

★★★

Yarın veya öbür gün, fırınlar, marketler, otobüs şirketleri, hastaneler, kısaca hizmet veya mal üretenler maliyetlerini karşılayamayınca “ara verdik” derse ne olacak?

Uçalım derken uçan kuştan medet umar hale geldi ülke, hâlâ ne anlatıyorlar?