Diyarbakır’da Pazar yerlerinde bayram arifesinde alışverişe çıkan vatandaşların bayram yoğunluğunu fırsat bilerek kalabalıkta değerleri eşyalarını yankesicilik yöntemiyle almaya çalışan 9 kişi polisin takibiyle kıskıvrak yakalandı.

Bağlar ve Sur İlçelerinde kalabalığı fırsat bilerek Pazar yerlerine dadanan yankesicileri Asayiş Şube Müdürlüğü Yankesicilik büro amirliği ekipleri yakın takibe aldı.

Devriye gezen ekipler bir yandan vatandaşları olası hırsızlık ve kapkaç olaylarına karşı yaptığı megafonlu anonslarla uyarırken, sivil bir polis de vatandaşların yoğunlukta olduğu pazarda tezgâh açan seyyar satıcıların bulunduğu Pazar yerinde seyyar simit tezgâhı kurdu.

POLİS TEZGAH KURUP İZLEMEYE ALDI

Simitçi kılığındaki polis daha sonra çevreye birbirleriyle irtibat halinde olan yankesicilik çetesini izlemeye alarak ekipteki diğer polislere eşkal verip kullandıkları güzergahları bildirip uyarılarda bulundu.

Kamera kayıtlarıyla da tek tek tespit edilen yankesiciler, sivil polislerce kıskıvrak yakalandı. Neye uğradıklarını şaşıran hırsızların üzerlerinde çaldıkları kadın çantası, cüzdan ve akıllı telefonlar ele geçirildi.

Diyarbakır Emniyet Müdürlüğünün Suçla Sinerjik Mücadele Projesi kapsamında gerçekleştirilen operasyonda 9 kişi gözaltına alındı.

Emniyetteki sorguları tamamlanan yankesiciler daha sonra Adliye’ye sevk edildi. Savcılıkça ifadeleri alınan şüpheliler tutuklanma talebiyle nöbetçi Sulh Ceza Sorgu hakimliğine sevk edildi. İfadeleri alınan zanlılardan 6’sı tutuklanarak cezaevine gönderildi.